Brutálny útok na 42-ročného Martina Teplík rozdúchal v Dvorcich na Bruntálsku obrovské vášne. Skupina Rómov tu mala bez milosti zmlátiť miestneho podnikateľa až do bezvedomia. Potvrdzujú to aj nové svedectvá očitých svedkov. Podľa okoloidúceho, ktorý sa prihlásil polícii, nedala Martinovi útočiaca skupina žiadnu šancu. Do napadnutia sa navyše mali zapojiť aj malé deti.

V obci Dvorce došlo minulý štvrtok k brutálnemu útoku, pri ktorom skupina Rómov zbila do bezvedomia miestneho podnikateľa Martina Teplíka. Ten sa prebral až v nemocnici. Novoprisťahovaná rodina muža napadla, keď vraj podľa jeho vlastných slov okríkol ich deti, ktoré sa pohybovali blízko jeho pozemku. Lenže to sa nepáčilo ich starším príbuzným. „Keď som videl, že sa vracia taká horda ľudí, chcel som zavrieť bránu a zaprieť ju trámikom. Nestihol som to,“ povedal Martin pre iDnes.cz.

Na internete sa okrem fotografií zbitého podnikateľa objavila aj výpoveď svedka, ktorý údajne celý incident videl. Útočníci vraj Martina pretlačila a vtrhli k nemu na záhradu. „Spadol na zem. Oni vliezli na pozemok a tam ho, bez toho aby ho nechali zdvihnúť, okamžite začali napádať. Bili ho do hlavy, do chrbta, do nohy, jednoducho kam im to sedlo,“ vypovedal muž na polícii. K útoku podľa neho použili aj polená a fošne, ktoré si so sebou priniesli. Nebohý muž vraj vôbec nedostal sebemenšiu šancu vstať. „Revali ku*va biela, bolo to ako na Divokom západe,“ uviedol.

Zmlátenému Dávidovi za hrdinstvo pri ochrane ženy a dieťaťa na kúpalisku, starosta v Dubí sľúbil odmenu

„Ešte keď odchádzali, tak kričali, že si máme dávať pozor, čo povieme, že by sme mohli vyhorieť a také podobné reči,“ doplnil svedok s tým, že agresorov bolo približne 10-12 a do útoku sa tiež zapojili deti vo veku okolo 13 rokov a jedna žena. Tá vraj napadnutého kopla do tváre.

 Chystaná demonštrácie sa  nekoná 

Martinova priateľka Hana Kopalová následne zvolala demonštráciu za to, aby obec dom, v ktorom bývala rómska rodina, odkúpila a následne nechala zbúrať. Celú akciu ale nakoniec odvolala. „Chceli prísť extrémisti kvôli Rómom a to sme nemali za cieľ. Nemysleli sme, že sa to takto rozvinie a vygraduje mimo našu obec. Aj niektorí z usporiadateľov do toho už nechcú ísť a ja bez nich tiež nie,“ cituje jej vysvetlenie denník Právo.

Zmlátili ho do bezvedomia pred zrakmi jeho manželky a detí

Spomínaná rómska rodina sa z Dvorca už odsťahovala. Miestne odmietajú, že by išlo o rasový problém. Proti agresorom ostatne protestovali aj miestne rómski starousadlíci. Policajti po útoku zadržali tri osoby, ktoré obvinili z ťažkého ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a porušenie domovej slobody. Vyšetrovaní sú však na slobode.