TOP: Členovia vlády využili týždeň mobility a spravili niečo pre svoje zdravie

119

Šéf exekutívy Robert Fico už mal dnes ráno za sebou svoje kilometre, avšak cestu na úrad označil za veľmi náročnú. Keďže išiel pešo, pristavilo ho množstvo ľudí, ktorí sa mu zverovali so svojimi súkromnými záležitosťami. „Vybavil som pol sveta, a takmer som zmeškal,“ podotkol. Dnešnú prechádzku ale označil za veľmi príjemnú.
Takmer pred vchodom do budovy vystúpil z trolejbusu 203 minister vnútra Robert Kaliňák. Tomu to pripomenulo časy, keď chodieval ako chlapec na hudobnú výchovu pod parlament. Pred revízormi sa poistil a kúpil si sms lístok.
V skupinke spolu na rokovanie dorazili traja ministri. Financmajster Peter Kažimír hostil na svojom úrade šéfov rezortov školstva Dušana Čaploviča a zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. Z ministerstva potom prišli všetci traja pešo. Ako prezradila Zvolenská, cestu zužitkovali na lobovanie za svoje rezorty. „Využili sme týždeň mobility, aby sme pritvrdili na tomto stretnutí a aj po ceste peši sme lobovali a lobovali,“ povedala so smiechom. Zároveň pripomenula Kažimírové slová, ktorý sa pred nimi vyjadril, že raňajky boli ľahšie ako problémy, ktoré sme spolu riešili.
Pešo zo svojho úradu dorazil aj minister dopravy Ján Počiatek. Na ministerstvo ho síce priviezla limuzína, ale ako vysvetlil, mal rokovania mimo, tak by to nestíhal. Najskôr uvažoval, že príde na bicykli, avšak v kovbojských topánkach by to podľa neho nevyzeralo práve najlepšie. Chôdzu na úrad vlády by rád vyskúšal tiež v budúcnosti, najskôr si ale musí kúpiť vhodnú obuv.
Dolu kopcom si to odkráčal šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. V prípade, že nebude pršať, tak to bude pravidelne aplikovať naďalej. „Človeku v ministerskej funkcii chýba pohyb, pokiaľ si na neho nevytvoríte priestor. Auto je pliaga, lebo vás všade privezie a odvezie. Budem chodiť na vládu pravidelne pešo, je to možnosť byť na vzduchu a utriediť si myšlienky,“ konštatoval.
Pre ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka nie je chôdza žiadny problém, keďže je na ňu zvyknutý. Okrem toho, že sa stará o svoju záhradku a vinohrad, často sa chodieva prechádzať do lesa.
Elektrobicykel pred úradom odstavil minister práce Ján Richter, ktorý si tento spôsob dopravy pochvaľoval. Minister spravodlivosti Tomáš Borec zase prišiel na elektromobile, ktorý sám odšoféroval. V prilbe zamaskovaný minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa vrátil k svojmu starému spôsobu dopravy, na aký bol zvyknutý na svojom predchádzajúcom pôsobisku. „Mali sme tam prístrešok na bicykle a ako jeden z mála som občas chodil na bicykli. Či taký prístrešok pribudne aj na ministerstve hospodárstva, nevedel povedať. „Musím sa pozrieť, kde sa tam dá spraviť,“ uviedol.
Netradične Európsky týždeň mobility poňal minister obrany Martin Glváč. Svojho bodyguarda priviezol na rikši, ktorá bola prekrytá maskáčovou sieťou. Keďže sa spúšťal dole kopcom z parlamentu, tak to podľa neho nebol taký problém. Cestu z úradu vlády na ministerstvo však pravdepodobne už odšliape jeho ochrankár.