Katolícky biskup z Brazílie Jose Ribeiro spolu s piatimi kňazmi za tri roky spreneverili cirkevné peniaze, ktoré ľudia venovali na opravu kostola v meste Goias. Celkom mali cirkev pripraviť v prepočte o vyše 500 tisíc EUR.

V stene biskupovho domu našli policajti tajnú skrýšu, v ktorej vydarený katolícky predák ukrýval 20tisíc EUR v hotovosti, mobilné telefóny, zlaté hodinky, šperky či masívne zlaté reťaze. Peniaze pochádzali z fondov určených pre pohreby miestnych, ale aj z finančného balíčka na opravu miestneho svätostánku.

 Tri roky povinných  desiatok 

Polícia služobníkov Pána zadržala po takmer ročnom vyšetrovaní. Podarilo sa im to na základe telefónnych odpočúvaní. Kňazi a biskup si totiž nápadne polepšili. Údajne za „nasporené“ peniaze sa chystali kúpiť miestny luxusný ranč.

Podvody trvali takmer tri roky. Biskup z Formosa, Jose Ribeiro zločineckú kariéru odštartoval poberaním úplatkov za svadby, krsty a obrady. Neskôr siahol aj do cirkevnej pokladne. Aj to však bolo málo a tak začal peniaze ryžovať aj od miestnych kňazov. Tým sľúbil udržanie postu výmenou za poplatky. Neskôr sa päť kňazov k nekalým praktikám pripojilo tiež. Vidina peňazí bola krajšej ako pokorná služba Bohu.

 Pápež František vymenoval  nového biskupa 

Potom, čo policajti našli tajný úkryt v stene, museli prísť ďalšie štyria dôstojníci a všetky peniaze spočítať. Trvalo im to celú hodinu. Bankovky v rôznej hodnoty boli starostlivo uložené v plastových vreckách.

Prokurátor Douglas Chegyry poukazuje, že výdavky biskupského domu po príchode biskupa Ribeira vzrástli až sedemnásobne. Právnik podarených kňazov označil obvinenia za falošné. Verí, že sa mu podarí dokázať nevinu.

Dva dni po ich zatknutí pápež František vymenoval nového biskupa, Paula Mendesa. Ten teraz spravuje 33 kostolov, rozdelených do 20 farností. Do svojho nového „revíru“ chce navrátiť pokoj a spravodlivosť.