USA sú nespokojné s miernym rozsudkom nad srbským basketbalistom

1389

Dvadsaťtriročný Miladin Kovačevič sa k činu priznal a dohodol s prokurátorom na dvojročnom treste.

„Sme sklamaní z rozsudku, ktorý vnímame ako relatívne mierny. Myslíme si, že spravodlivejší by bol omnoho dlhší trest,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí PJ Crowley.

Americké úrady obvinili Kovačeviča z ťažkého ublíženia na zdraví. V máji roku 2008 totižto zbil svojho vtedajšieho spolužiaka Bryana Steinhauera v bare, pričom mu spôsobil viaceré fraktúry lebky. Steinhauer následne ležal niekoľko mesiacov v nemocnici v kóme.

Úrady zhabali Kovačevičovi cestovný pás a víza a zakázali mu počas vyšetrovania prípadu opustiť krajinu. Kovačevičovi však pomohol ujsť srbský konzul v New Yorku, ktorý mu vybavil náhradný cestovný doklad. Študent sa po úteku z USA vrátil do Srbska.

Srbské úrady najprv odmietali vyhovieť žiadosti USA o extradíciu Kovačeviča, keďže ústava Srbska zakazuje vydanie srbských občanov na súdny proces do zahraničia. Výnimku tvoria len osoby stíhané Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu. USA však vyvíjali nátlak na srbskú vládu, aby Kovačeviča odovzdala. Tento prípad vniesol napätie do vzťahov medzi Washingtonom a Belehradom.

Kovačevič medzičasom podpísal hráčsku zmluvu s basketbalovým tímom z regionálnej srbskej ligy. Ako uviedol jeho právnik pre srbské médiá, Kovačevič dúfal, že tento krok mu pomôže zvládnuť depresiu.