Päť na kosť chudých boxerov zachránili ochrancovia zvierat z rodinného domu len pár kilometrov od Nitry. Hoci už toho dobrovoľní záchranári videli už naozaj veľa, pohľad na tieto psy bol tak strašný, že z toho mali potom aj nočné mory.

„Za tie roky sme toho už zažili veľa, chodíme po osadách, kde zachraňujeme psov v tom najhoršom stave, sme zvyknutí naozaj na všeličo a boli sme si istí, že s nami už nič len tak nezamáva. No po tomto zásahu sme nemohli zaspať ani my. Plač zvierat, smrad, moč, výkaly, chodiace kostričky piatich psov a jedno bezvládne telo … Celú noc sme to mali pred očami, tá vyhladovaná zvieratá, ktoré už sotva žili,“ tak začína príspevok Československého kastračného programu o zásahu v dome v Novej Bani.

M. POLIAČIK: Zvýšenie trestov za týranie prispeje k zlepšeniu ochrany zvierat

Pôvodne mali nahlásených niekoľko nariekajúcich psov, ktorí boli pár dní zatvorené v miestnom rodinnom dome, zatiaľ čo bol ich majiteľ v nemocnici. Jeho bývalá manželka, spolumajiteľka domu a skôr aj psov, od rozvodu v dome nebola – exmanžel ju tam jednoducho nepustil. A počas tých niekoľkých mesiacov sa jej miláčikovia zmenili na nepoznanie.

Labky aj tlamu mala previazané drôtom utiahnutým až na kosť. Fenka zviazaná do kozľa čakala na smrť štyri dni

„Po vstupe do domu som vyšla von s plačom a hrôzou, vyviedla som von živého psíka, ktorý bol kosť a koža, nechápem jak to, že ešte žil. Nevedeli sme, čo skôr, či zachraňovať kolabujúcich ľudí alebo zvieratá, upokojovali sme situáciu a vydali sme sa na prieskum domu. Silný zápach, na zemi všade moč a fekálie. Ďalší vychudnutý pes pribehol k nám z poschodia, hore čakala ešte chudšia fenka, ktorá nevládala ani zísť po schodoch. To ešte nebolo všetko, po otvorení poslednej miestnosti s ďalšími dvoma psami sme skoro odpadli, močovka tu tak páchla, že sa nedalo ani dýchať. Von vybehli posledné dve vychudnuté kostričky…,“ opisuje jedna z dobrovoľníčok programu.

Za týranie vyše 200 psov v klietkach plných výkalov už obvinili tyranov.

Najprv dali psom napiť – boli tak dehydrovaní, že nevedeli, kedy prestať – a potom nasledoval rýchly presun na veterinu. „Polícia ihneď začala trestné stíhanie, telo hladom utýraného psíka bolo zaistené a pôjde na oficiálnej pitvu.“

V rómskych osadách deti uväzujú psom na krk špagát a hádžu ich do vody!

„Krvné výsledky vyšli zle len jednému psíkovi, ktorý má poškodená pečeň, a preto zostane hospitalizovaný najdlhšie. Najchudšia fenka má neurologický problém, nemotorne sa pohybuje, hlavu drží dole a zle sa orientuje. Tento problém má vraj už odmalička,“ opisujú ochrancovia zvierat.

Dánsko konečne zakáže sex so zvieratami. Nevestinca pre zoofilov skončia

Dvaja chorí psíkovia zostanú Československému kastračnému programu na dlhodobé opatrovanie, ďalšie dve fenky preberie útulok v Nitre a piateho psíka občianske združenie Cesta za domovom.