Utajený svedok podal zásadné svedectvo na súde s expolicajtom Martinom N. (40) a jeho kumpánom Alešom Š. (45), ktorí sú obžalovaní z brutálnej a bezcitné vraždy mladíka († 26). K tej došlo už v roku 2008. Práve vďaka novému svedectvu mohli ich postaviť pred súd.

Utajený svedok, ktorý vystupuje pod vymysleným menom Josef Nový, na Krajskom súde v Plzni opísal, ako neskoro v noci 23. novembra 2008 videl na ceste pri priehrade Biely Halštrov neďaleko Ašu osobné auto, ktoré za sebou vláčili muža. Spoznal aj vodiča a spolucestujúceho.

Svedectvo svedka Nového a identifikácia oboch mužov boli zásadné pre ich usvedčenie. Policajti podozrivých zadržali vlani v júni. Podľa obžaloby mladého muža zbili a následne ušmýkali na smrť za autom. Hrozí im až doživotie.

Poľovník  chladnokrvne zastrelil husky, polomŕtvu fenku ešte vláčil za autom

 Spoznal som ich bezpečne,  tvrdí svedok 

Nový vypovedal v oddelenej miestnosti. Opísal, že v ten deň išiel z Nemecka do Čiech a husto snežilo. Keď došiel k priehrade Biely Halštrov, sneženie ustalo.
Na úzke ceste sa v malej rýchlosti stretával s tmavým autom. Za jeho volantom vďaka halogénovým svetlám z neďalekého domu poznal Aleša Š., Vedľa ktorého sedel rotvajler. Vzadu za nimi potom Martin N.

„Viem úplne bezpečne, že to boli títo dvaja ľudia, videl som ešte tretiu osobu, ale tú som už nepoznal,“ povedal utajený svedok.

Zo svojho vozidla mal tvár tretieho človeka zakrytú. V spätnom zrkadle potom uvidel, že auto za sebou ťahá v zhruba dvojmetrovej vzdialenosti telo.

 Myslel, že je to  figurína 

Pôvodne sa svedok Nový domnieval, že je to figurína a všetko je len nejaká sranda. „Ten človek tam plandal, nedalo mi to a s autom som sa otočil a išiel späť,“ uviedol.

Keď sa vrátil, druhé auto už odišlo, išiel teda tiež preč. Neskôr sa dozvedel, že sa na mieste našiel mŕtvy človek a počul, že Martin N. bol zadržaný.

Svedok v kauze Tomáša ušmýkaného na smrť za autom vypovedal: To je len sranda a trik, myslel som si

Domnieval sa, že je už prípad vyriešený a nie je preto potrebné sa so svojím svedectvom hlásiť. Odišiel do zahraničia, kde sa zdržuje. Vypovedal, že nejakú dobu po čine ešte volal na linku 158, kde mu povedali, že sa mu niekto ozve, ale nikto už sa nezavolal.

 Mlčal, pretože sa  bál 

Zhruba pred rokom sa zveril známemu a ten ho prinútil k tomu, aby všetko ohlásil na polícii. „Je pravda, že som chcel to povedať už skôr, ale strašne som sa bál, pretože pán obžalovaný (Martin N. – pozn. Red.) Mal takú reputáciu, že som sa strašne bál. Nemohol som s tým ale žiť, to neexistuje. Verím v Pánaboha, pravda musí von,“ vyhlásil. Povedal, že ľutuje, že svoje svedectvo nepodal skôr.

 V skúške z viery  neobstál 

Vzhľadom k tomu, že utajený svedok sa odvolával na svoju vieru, ktorá ho nakoniec prinútila k výpovedi, obhajcovia sa snažili hĺbku jeho viery odhaliť. Chceli, aby povedal jedno z desatora prikázaní, aby odriekal otčenáš alebo sa ho pýtali na niektorého svätca. Žiadnu z týchto otázok utajený svedok neodpovedal bezchybne. Na otázky sudca a obhajcov tiež pripustil, že sú proti nemu vedené trestné stíhanie.

 Výpočet zranení mŕtveho je  desivý 

Martina N. a Aleša Š. Obžaloba viní z toho, že mladého muža pri priehrade zbili, a keď sa nemohol kvôli zlomenej stehennej kosti a opitosti brániť ani utiecť, priviazali ho za opasok na lano, viac ako dva kilometre ho šmýkali za osobným autom a nakoniec ho nechali ležať pri ceste. Muž na mieste zomrel. Dôvodom mohla byť údajná žiarlivosť Martina N. na to, že mladík sa rozprával s jeho priateľkou.

Utrpel zlomeniny kostí a čeľustí, vrátane obrúsenie lebky, rozsiahle odreniny, tržné rany a pomliaždeniny po celom tele a mnohé vnútorné zranenia. Kvôli nedostatku dôkazov boli pred rokmi zbavení obvinenia, teraz ale k ich obžalovanie prispelo práve svedectvo utajeného svedka. Hrozí im doživotie.