„Veľmi by som si priala, aby boli naše hranice zamknuté na sto západov. Česko je náš domov, naše hniezdo, naše zázemie ..,“ zverila sa v sobotňajšom rozhovore pre Magazín Právo speváčka Lucie Bílá. A hneď za to zožala ovocie.

Lucie Bílá rozhodne vie svojich fanúšikov prekvapiť. Pred časom sa médiá bahnili jej slovami ku kauze, ktorá vznikla po tom, čo skupina Ortel aj jej frontman prevzali na slávnosti Českých slávikov vyznamenania. Sálu divadla vtedy opustil na protest spevák Radek Banga alias Gipsy CZ. Lucie Bílá ho však skritizovala a povedala, že takýto prejav bol zbytočný.

„Žijeme v krásnej krajine, kde by sme si mali vážiť jeden druhého. Gesto Radka Banga bolo veľmi zbytočné. Sú veci, ktoré sa nehovoria verejne, ale mali by sa hovoriť v súkromí,“ reagovala vtedy Lucie Bílá na protestný odchod Banga zo sály Karlínskeho divadla. Mnohí však nad jej otvoreným vyjadrením krčili ramenami.

„Bola som pozvaná na slávnostný večer a ani vo sne by ma nenapadlo niekomu hovoriť, že tam nepatrí. Žijeme v právnom štáte, a ak právo dovolí, aby niekto tvoril, čo tvorí, a aby sa aj podľa seba obliekal, tak mne neprináleží ho súdiť,“ vysvetlila na to teraz Lucie Bílá pre Magazín Právo.

V tom istom rozhovore sa ale okrem hudby a svojho spievanie rozhovorila ešte na inú nôtu.
 „Myslím, že v ľuďoch rastie strach. Ja ale verím v dobré konca. Žijeme v nádhernej krajine, ktorú by som nevymenila za žiadnu na svete. Je naša a nemali by sme sa o ňu len tak s niekým deliť,“ odpovedala totiž na otázku, či si myslí, že je rasizmus a vôbec nenávisť k akejkoľvek odlišnosti u nás na vzostupe.

A na otázku, čo nás v súčasnosti najviac ohrozuje a čoho sa najviac ona bojí, dodala:
„Keby mi niekto zazvonil pri dverách a ja cítila, že tým ohrozím svojho syna, svoju rodinu, nepustím ho domov a nikto ma k tomu nedonúti. Veľmi by som si priala, aby boli naše hranice zamknuté na sto západov. Česko je náš domov, naše hniezdo, naše zázemie. Nesmieme ho stratiť. Ja som zachránila malý kulturáčik a mrzí ma, že som tak malá, že tu nemôžem urobiť viac.“

Aký máte názor vy?