V Čechách žena s nožom dobodala v škole študentov. Šestnásťročný chlapec zomrel

1089

Na obchodnej akadémii v Žďári nad Sázavou útočníčka s nožom pobodala niekoľko študentov. Šestnásťročný chlapec zomrel, ďalšie dve žiačky a jeden policajt sú zranení. Zásahová jednotka zadržala dvadsaťšesťročnú ženu z Ostravska niekoľko desiatok minút po čine v škole.

V utorok o pol ôsmej ráno vtrhla do strednej školy dvadsaťšesťročná útočníčky. Pri vstupe do šatní, ktoré sa otvárajú na čipovú kartu, sa zamiešala medzi študentmi. Ozbrojená bola s nožom. Vnútri školy bez varovania na žiakov zaútočila. Šestnásťročný mladík útok neprežil, potvrdila polícia. Dve študentky utrpeli rezné zranenia, ďalšie utrpela šok. Poranený bol aj jeden zo zasahujúcich policajtov.Policajná hovorkyňa Dana Čírtková uviedla, že dvadsaťšesťročná žena najprv napadla študentku. Tej pribehol na pomoc šestnásťročný mladík a útočníčka obrátila nôž proti nemu. Mladík utrpel poranenia, ktorým podľahol.

„Ráno o pol ôsmej som priviezol syna do školy a za desať minút mi telefonovali, že je pobodanej. Tak som sa vrátil. Je to hrozný. Nemôžem tomu stále uveriť. Videl som tú ženskú, ktorá ho pobodala. Mala nôž dlhý 40 až 50 cm. Nechápem, ako to mohla urobiť,“ hovoril zdrvený otec.

Syna považuje za hrdinu, pretože pri záchrane života svojej spolužiačky položil vlastný život.

Sanitka odviezla tri dievčatá do Novomestskej nemocnice. „Jedno poranenia malo skôr vážnejší charakter, druhé bolo ľahšie,“ povedala riaditeľka krajskej záchranky Vladislava Filová.

„Je s bodnými poraneniami v starostlivosti lekárov na ARO. Nutný je operačný zákrok na sále,“ dodal hovorca nemocnice Roman Kratochvíl. Druhá z dievčat je s ľahšími reznými ranami hospitalizovaná na detskom oddelení. V nemocnici nakoniec skončila ešte tretie dievča. „Utrpela psychický šok,“ povedal Kratochvíl. Aj tá je na detskom oddelení. „Do ďalšieho auta nastupoval muž s oviazanou a zakrvavenou hlavou,“ hlásil pred pol desiatou z miesta reportér. Podľa informácií MF DNES bol týmto mužom policajný vyjednávač.

Útočníčkou bola dvadsaťšesťročná žena z Ostravska, ktorá nemala so Žďárskou obchodnou akadémiou žiadnu spojitosť. Podľa polície si školu k útoku vybrala náhodne. Po zadržaní bola odvezená na výsluch. Polícia podá návrh na jej vzatie do väzby.
Ku škole sa už od rána schádzali vydesení rodičia študentov. Dlho nevedeli, čo presne sa vo vnútri budovy stalo.

„Volala mi manželka, že si vraj mám prísť ku škole pre dcéru. Ale teraz tu musím čakať za páskou ako ostatní,“ nechal sa počuť jeden z rodičov.

Vnútri školy dopoludnia čin vyšetrovali kriminalisti, rodičia museli dlho čakať vonku. Medzi čakajúcimi rodičmi sa pohybovali policajné psychológovia a ponúkali pomoc.

Von začali študenti vychádzať po jedenástej hodine. Niektorí mali v očiach slzy, iní sklopenou hlavu. S nikým nechceli hovoriť. O informácie sa podelil priateľ jednej zo študentiek Pavel Homolka. Postával pred školou a dianie zvnútra mal sprostredkovane cez telefón od priateľky. Podľa neho bola útočníčka sfetovaná. Kričala a začala bodať okolo seba. Jednu zo študentiek porezala na rukách, zatiahla do šatní, kde mala rukojemníkov.

Ženu zneškodnila jednotka na ochranu jadrovej elektrárne

Policajtom sa podarilo útočníčku, ktorá na prízemí školy vystriekala aj korenistý sprej, zadržať. Jednotka na ochranu jadrovej elektrárne v Dukovanoch, ktorá bola na miesto povolaná, ju zneškodnila paralyzérom. Ženu ním znehybnila.

„Má podobný výcvik ako zásahová jednotka a bola k miestu incidentu najbližšie,“ vysvetlil krajský policajný riaditeľ Radek Maliar, prečo práve táto jednotka vo Žďári zasahovala.

Rýchly zásah bol podľa neho potrebný. „Jedna študentka bola držaná ako rukojemníčka,“ konštatoval krajský policajný šéf.

Paralyzér čiže taser polícia má polícia v bežnej výzbroji. „Na diaľku vie vystreliť elektrický výboj, ktorý znehybní páchateľa. Používa sa namiesto strelnej zbrane, je to humánnejšie prostriedok,“ vravel Maliar