Nobelovu cenu za mier dostala Pákistánka Malalaj a indický aktivista

836

Oznámil to Nobelov výbor v piatok v 11 hodín dopoludnia v nórskej metropole Oslo. 

Sedemnásťročná pakistanská aktivistka Malalaj Júsufzaiová je vôbec najmladším laureátom ceny v histórii. Jej boj za práva žien na vzdelanie sledoval celý svet od okamihu, keď v roku 2009 začala v zápiskoch zverejnených na internete popisovať útrapy každodenného života pod nadvládou Talibanu v pakistanskom údolí Svat. O tri roky neskôr sa za to stala terčom ozbrojencov, ktorí ju postrelili pri ceste zo školy do hlavy a krku.

Po sérii náročných operácií sa zo zranenia Júsufzaiová zotavila, odsťahovala do Veľkej Británie a odtiaľ pokračovala v snahe informovať verejnosť o miliónoch dievčatách po celom svete, ktorým sa odopiera právo na vzdelanie. „Malalaj sa stala vedúcou osobnosťou za právo dievčat na vzdelanie,“ vyhlásil k jej ocenenie Nobelov výbor.

Aktivistka uviedla, že je cenou poctená. „Som hrdá, že som prvým Pakistancom a prvou mladou ženou, ktorá túto cenu dostala,“ povedala v ďakovnej reči. S ňou prišla až niekoľko hodín po oznámení verdiktu Nobelovho výboru, lebo sa rozhodla dokončiť svoje každodenné povinnosti v škole v Birminghame, kde jej správu oznámila učiteľka počas vyučovania.

Cena, ktorú získala spolu s Indom Satjárthím, podľa nej môže pomôcť k zlepšeniu vzťahov medzi oboma krajinami. „Táto cena je posolstvom lásky medzi Pakistanom a Indiou, medzi dvoma náboženstvami … Bez ohľadu na to, v akého Boha veríme, by sme mali rešpektovať jeden druhého,“ povedala.