V Česku polícia zadržala troch predajcov predražených respirátorov FFP3

616

Traja chlapíci si chceli namastiť vrecká a využili na to strach z koronavírusu! Ponúkali na predaj stovky respirátorov najvyššej triedy FFP3, aj keď ich predaj je od začiatku marca povolený iba štátnym inštitúciám či firmám, ktoré štát zásobujú. Ich cena je navyše regulovaná. Policajti trojicu dopadli, zabavili im dokopy 660 respirátorov.

„V prvom prípade kriminalisti z pražskej Palmovka zaistili v nedeľu krátko po 14:30 dvoch dvadsaťtriročných mužov, ktorí na sociálnych sieťach ponúkali na predaj respirátory typu FFP3. Kriminalisti našli u nich 120 kusov respirátorov,“ oznámila policajná hovorkyňa Violeta Siřišťová na webe. „Obdobnéhojednania sa dopustil tridsaťšesťročný muž, ktorý bol zároveň aj známy vyššie uvedených,“ doplnila. Policajti ho zadržali tiež v nedeľu, keď sa o 22:30 pri stanici metra Pražského povstania chystal predať stovku respirátorov. Dohromady u tohto muža policajti našli vyše 500 respirátorov.
FOTO: Policia Českej republiky
„Okrem mnohonásobne zvýšenej ceny sa trojica dopustila porušenia mimoriadneho opatrenia vydaného ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla hovorkyňa polície. Zadržaným mužom hrozí v správnom konaní pokuta až jeden milión Kč. Zadržané respirátory odovzdali detektívi pracovníkom krajskej hygienickej stanice.
Už začiatkom marca ministerstvo zdravotníctva zakázalo kvôli šíreniu koronavírusu predávať ochranné pomôcky triedy FFP3 komukoľvek inému než poskytovateľom zdravotníckych a sociálnych služieb či štátnym organizáciám. Neskôr zákaz sprísnilo, takže nie je možné predávať podobné pomôcky nikomu inému než štátu a jeho organizáciám či zásobovatelom štátu. Štát navyše stanovil maximálnu cenu respirátorov pre konečných spotrebiteľov, a to u výrobkov EÚ na 175 Kč bez DPH a u respirátorov vyrobených mimo EÚ na 350 Kč bez DPH. Jeden zo zadržaných mužov pritom chcel za jeden respirátor až 1000 korún.