V nedeľu večer objavili vedci na pastvine dve nastražená oka, a to priamo na chodníku, ktorý vytvorili zvieratá. Jedna slučka bola vo výške hlavy, takže mohla ohroziť aj ľudí. Riaditeľ ochranárske spoločnosti Česká krajina Dalibor Dostál oznámil, že prípadom sa zaoberá polícia.
Ochranári našli nastražená oka, keď sprevádzali nemecký štáb, ktorý v rezervácii nakrúcal. Dostál verí, že sa polícii podarí páchateľa dopadnúť. „Určite by sme nechceli, aby sa Česká republika zaradila medzi banánové republiky, kde pytliaci beztrestne ohrozujú chránené druhy zvierat,“ povedal.
Jedno oko bolo nastražené na zemi, druhá slučka bola umiestnená vo výške hlavy, mohla tak ohroziť nielen zvieratá, ale aj ľudí. „V rezervácii beží rozsiahly biologický monitoring. Vedci sa tu pohybujú často sami, aj vo večerných hodinách za horšej viditeľnosti. Ak by za tejto situácie niekto nástrahu prehliadol a drôtená slučka sa mu stiahla okolo hrdla, mohlo dôjsť k obrovskej tragédii,“ dodal Dostál.
Podľa neho nie sú pytliaci motivovaní atraktívnou trofejou, ale chcú zvieratá len zabiť alebo zmrzačiť. Oka totiž bola nájdená na chodníku, ktorá je schodná len pre peších. Preto by bolo nemožné upytlačenú zver z miesta odviezť, jeden kopytník váži aj niekoľko stoviek kilogramov.

Tretí prípad

Včerajší nález nastražených pytliackych ôk je už tretím prípadom, kedy sa niekto pokúsil zvieratá ohroziť. Prvýkrát ohrozil divoké kone na pastvine pri Miloviciach neznámy páchateľ niekoľko dní po ich príchode, keď na niekoľkých miestach zapálil step plnú suchej trávy. Druhýkrát, minulý rok na jeseň, ohrozili kone nedisciplinovaní návštevníci, ktorí ich aj napriek zákazu kŕmili pečivom. Vtedy takmer uhynuli kobyla Sgurr a jej niekoľko dní staré žriebä.
Návrat veľkých kopytníkov do bývalého vojenského priestoru patrí k celosvetovo najsledovanejším projektom v Českej republike. Na dvoch pastvinách o celkovej rozlohe 160 hektárov teraz v rezervácii žije 30 dospelých divokých koní, šesť dospelých pratur a osem dospelých zubrov.