V centre Štokholmu vošlo nákladné auto do davu ľudí v nákupnej ulici Drottninggatan a následne narazilo do obchodného domu Ahlens. Informoval o tom švédsky denník Aftonbladet. Tamojšie bezpečnostné polícia uviedla, že najmenej traja ľudia prišli o život, môže ich byť ale viac. Osem ľudí je podľa policajných informácií zranených. Podľa švédskej televízie SVT bolo počuť aj výstrely.
Polícia pracuje s predpokladom, že išlo o akt terorizmu. Tak o čine hovorí aj švédsky premiér Stefan Löfven. Jedna osoba bola podľa neho zadržaná. Agentúra Reuters však cituje švédsku políciu, podľa ktorej nebol zatknutý nikto v spojitosti s útokom.
Aj švédsky policajný šéf Dan Eliasson na mimoriadnom brífingu vyhlásil, že bezpečnostné zložky nemali žiadne náznaky, ktoré by ich viedli k presvedčeniu, že môže dôjsť k útoku. Uviedol tiež, že policajti poznajú podobu útočníka. Požiadal verejnosť, aby policu pomohla v pátraní po ňom. Podľa veliteľa regionálnych strážcov zákona zatiaľ nebol nikto zatknutý.

Aspoň traja ľudia boli zabití a celkom osem zranených, uviedla švédska tajná služba. Policajný šéf však nechcel hovoriť o presných štatistikách. Podľa svedkov Reuters sa na mieste nachádzajú zakrytá tela. „Videl som najmenej troch mŕtvych, ale možno ich bolo aj viac,“ uviedol pre Reuters reportér švédskeho rádia Martin Svenningsen.
Švédsky pivovar Spendrups podľa denníka Aftonbladet po útoku oznámil, že od piatkového rána nemá správy o jednom zo svojich nákladných áut, ktoré bolo zrejme ukradnuté. Podľa fotografií z miesta útoku použil zrejmý páchateľ práve auto prevážajúce pivo. Podľa serveru Aftonbladet polície auto prehľadala, ale nenašla žiadne výbušniny.
Podľa televízie CNN polície evakuovala hlavná stanica v centre mesta, uzavrela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. O zvýšených opatreniach hovoril aj policajný šéf. V meste bol vyhlásený najvyšší stupeň ohrozenia.
„Objavujú sa informácie o streľbe na hlavnej stanici v Štokholme. To sú informácie z miestneho tlače a rádia. Ale to ešte nie je zrejme oficiálne potvrdené, „ povedal Čech žijúci v Štokholme.

Najvyšší stupeň ohrozenia

Podľa agentúry AFP sa dráma odohrala na križovatke veľké dopravné tepny a jednej z najfrekventovanejších peších ulíc vo švédskom hlavnom meste.
Z televíznych záberov bolo zrejmé, že nad miestom incidentu, ktoré uzavrela polícia, stúpal dym a nad centrom mesta prelietavajú vrtuľníky.
Prerušený bola prevádzka metra. Incident sa odohral na úrovni stanice T-Centralen, v ktorej sa krížia početné línie štokholmského metra. Úrady ľudí varujú, aby radšej nevychádzali z domov a vyhli sa centre metropoly.