Vírusom HIV sa vlani v Česku nakazilo najviac ľudí za takmer tridsať rokov, každým štvrtým pacientom je cudzinec

1187

AIDS v roku 2013 pripravil o život deväť ľudí, ďalších šesť nakazených vírusom HIV zomrelo z inej príčiny. “ Za minulý rok bola HIV diagnostikovaná celkovo u 235 pacientov,“ povedala iDNES.cz vedúca Oddelenia sexuálne prenosných chorôb Štátneho zdravotného ústavu Hana Zákoucká. Polovica novo nakazených žije v Prahe, zhruba každým štvrtým pacientom je cudzinec. Počet nakazených vírusom HIV sa v Českej republike sleduje od jesene 1985.“ Za nárastom počtu prípadov stojí predovšetkým prenos medzi mužmi majúcimi sex s mužmi, na ne pripadá 76,6 percenta nových prípadov HIV. Podiel heterosexuálne prenesených infekcií predstavoval vlani 18,7 percenta a 2,6 percenta nových prípadov bolo zaznamenané u injekčných užívateľov drog,“ uviedol vedúci národného referenčného laboratória pre HIV / AIDS Štátneho zdravotného ústavu Vratislav Němeček. Prípadov podľa neho od roku 2002 každoročne pribúda. Kým vtedy laboratórium zaznamenala 50 nových prípadov, predvlani ich bolo už 212 a vlani ešte o 23 viac. Choroba AIDS prepukla celkom u štyroch stoviek ľudí
Od začiatku sledovania do konca minulého roka testy v Česku potvrdili vírus HIV u celkovo 2 122 ľudí (1 764 mužov a 358 žien). Choroba AIDS prepukla u 399 z nich, o život pripravila 199 chorých. Ďalších 85 nakazených zomrelo z inej príčiny. Aj keď podľa odborníkov Česko patrí vo svete aj v Európe ku krajinám s nižším výskytom infekcie, varujúce je prudký nárast počtu pacientov. Zástupcovia neziskových organizácií aj lekári upozorňujú na to, že strach z choroby opadol a ľudia sa prestávajú chrániť.
Vďaka modernej liečbe pacienti môžu žiť výrazne dlhšie než v minulosti. Lekári však zdôrazňujú, že aj keď moderné terapia má menej vedľajších účinkov, napriek tomu je stále nepríjemná a chorobu nevylieči. Vírus HIV napáda lymfocyty v krvi a v čreve, ktoré sú nevyhnutné pre imunitu. Ich množstvo po nakazení do približne šiestich týždňov prudko klesne. Potom sa prepad zastaví a situácia sa zlepší. Postupne znovu ubúdajú, čo môže trvať aj osem rokov. Po nich zvyčajne choroba AIDS prepuká. Bez liečby chorí do niekoľkých rokov umierajú.