Vrah a únosca pracoval na úteku ako model, chytili ho po 41 rokoch

Dnes 07:07 - Jedného z najhľadanejších amerických vrahov, ktorý po úteku z väzenia v New Jersey uniesol lietadlo z Detroitu do Alžírska, chytili po viac ako 40 rokoch...Informovala o tom televízia NBC New York

2051

Georga Wrighta, jedného z najhľadanejších amerických zločincov, sa podarilo chytiť po viac ako 40 rokoch.
Muža dolapili pri portugalskom hlavnom meste Lisabon. Informovala o tom televízia NBC New York.
Po v súčasnosti 68-ročnom Georgeovi Wrightovi sa pátralo v štyroch štátoch a na troch kontinentoch. Odpykával si 30-ročný trest za okradnutie a vraždu vojnového veterána, ktorého zastrelil v roku 1962 na čerpacej stanici vo Farmingdali. Obeť pritom mala vo svojej peňaženke len 70 dolárov.

V auguste 1970 sa Wrightovi a dvom ďalším spoluväzňom podarilo utiecť z väzenia v Leesburgu. Na ukradnutom aute zamieril do Atlantic City a potom do Detroitu, kde vstúpil do militantnej organizácie Black Liberation Army. Žil pod falošným menom a pracoval na čiastočný úväzok ako model.
O dva roky neskôr Wright a niekoľko ďalších členov BLA unieslo lietadlo spoločnosti Delta Airlines na linke z Detroitu do Miami. Wright nastúpil prezlečený za kňaza a zbraň skrýval v Biblii, jeho kumpáni mali so sebou tiež zbrane, ktorými ohrozovali 88 cestujúcich.

Georga Wrighta 2
Bol to jeden z najodvážnejších únosov v dejinách. Pre Federálny úrad pre vyšetrovanie bol aj dosť ponižujúci, pretože páchatelia prinútili agentov prezliecť sa do plaviek a takto doniesť k lietadlu kufrík s hotovosťou milión dolárov – únoscovia si chceli byť istí, že agenti nemajú zbrane.

george-wright
Keď únoscovia dostali peniaze, cestujúcich prepustili, ale posádku si nechali ako rukojemníkov. Následne odleteli do Bostonu, kde natankovali pred odchodom do Alžírska. V Afrike sa skupine podarilo ujsť spravodlivosti, no niektorých jej členov nakoniec chytili o pár rokov neskôr v Paríži – Wright však medzi nimi nebol.
Kruh sa uzavrel, keď Wright nedávno začal kontaktovať svojich príbuzných v USA. FBI spolu s ďalšími zložkami ho tak vypátrali v Portugalsku. Po tomto únose Kongres nariadil zavedenie skenerov na všetkých letiskách v USA.