Súd v talianskej Katánii poslal v utorok na 18 rokov do väzenia tuniského kapitána lode, ktorý vlani zavinil smrť takmer 900 utečencov v Stredozemnom mori. Sýrčan, ktorého preživší označili za jeho pobočníka, dostal päť rokov. Informovala o tom agentúra ANSA.
Dvadsaťsedemročný Tunisan Muhammad Alí Málik svoju vinu popieral. Jeho obhajca tvrdil, že si cestu zaplatil ako ostatní utečenci. Málik súdu povedal, že sa poznal s členmi posádky, ktorí na rozdiel od neho boli zodpovední za riadenie lode, žiadny z nich však nebol medzi pozostalými. Súd však tejto verzii neuveril.
dieta-3
Svoju vinu nepriznal ani Sýrčan Mahmúd Bichit, ktorého súd na základe výpovedí svedkov uznal za spolupáchateľa a vymeral mu päťročný trest. Obaja boli odsúdení za napomáhanie ilegálnu migráciu, Málik navyše za mnohonásobné zabitie.
Tragédiu, ktorá sa stala vlani v apríli, prežilo iba 28 ľudí. Talianskemu námorníctvu sa podarilo dostať z mora viac ako stovku utopených, ďalšie telá sa nenašla, kvôli čomu je počet mŕtvych stále predmetom dohadov.
Podľa prokuratúry malo stroskotanie rad príčin, okrem iného preťaženosť plavidla či chybné Malíková manévre, kvôli ktorým narazilo do obchodnej lodi King Jacob, ktorá prišla na pomoc.