Pri vraždách postupne získaval väčšiu istotu a sebavedomie. Kým na prvú obeť údajne vystrelil päťkrát, druhého muža zasiahol dvoma výstrelmi a posledného popravil jedinou ranou.

Druhú a tretiu vraždu navyše zrejme spáchal v rozpätí iba troch hodín. Vyplýva to z obžaloby. Pražský mestský súd začne kauzu prejednávať 31. októbra.


Prvá vražda z 30. januára 2014 sa podľa vyšetrovateľov nestala na území Prahy. Virgulák sa nechal odviezť z centra metropoly do Luk pod Medníkem v okrese Praha-západ 42 ročným taxikárom, ktorý riadil Hondu. Pred ôsmou hodinou večer potom na vodiča začal priamo v aute strieľať. Muž s mozgom pomliaždeným piatimi strelami nemal šancu prežiť. Páchateľ mu následne ukradol peňaženku s dokladmi a neidentifikovaným obnosom, mobil a dva tablety. S vozidlom i telom potom odišiel späť do Prahy, kde auto odstavil v Lužické ulici. Polícia telo objavila 1. februára dopoludnia.

Druhá vražda. Obžaloba tvrdí, že Virgulák sa vypravil znova vraždiť o dva mesiace neskôr, konkrétne v noci na 11. apríla 2014. Zhruba hodinu pred polnocou zastavil v centre mesta taxi značky Škoda superb a rozkázal si cestu do Uhříněvsi. Na cykloceste smerom na Královice potom strelil šesťdesiatročného vodiča do hlavy a krku. Mŕtvemu mužovi opäť zobral peňaženku a mobil. Jeho telo tentoraz zanechal na mieste, s vozidlom sa vrátil do centra a zaparkoval ho v 1:18 v Salmovskej ulici.

Tretia vražda, dvadsaťpäťročného taxikára, zabil Virgulák podľa kriminalistov krátko po druhej hodine rannej, a to opäť za Uhříněvsi po ceste zo stredu Prahy. Aj tohto muža okradol, telo pohodil a jeho renault zanechal znovu v Lužické ulici ako po prvej vražde.

Obvinenému hrozí výnimočný trest

Za tri vraždy s majetkovým motívom hrozí Virgulákovi v prípade preukázania viny 15 až 20 rokov väzenia alebo výnimočný trest, teda aj doživotie. Polícia ho viní aj z nedovoleného ozbrojovania. Vražednú zbraň si zaobstaral v rozpore so zákonom, pretože nevlastní zbrojný preukaz.
Muž, ktorý má problémy s drogami a ktorý si ešte nedávno vo väzení odpykával jeden zo svojich trestov za krádeže, svoju vinu odmieta. Jeho právnik tvrdí, že polícia obstarávala a hodnotila dôkazy len vo Virgulákův neprospech. Usiloval o klientovo prepustenie z pankráckej väzobnej väznice, predsedníčka súdneho senátu Veronika Čeplova mu však nevyhovela. Pre hlavné pojednávanie si zatiaľ vyhradila prvý novembrový týždeň.

Mestský súd v Prahe uznal v utorok vinným Davida Virguláka z vrážd troch pražských taxikárov. Aj napriek nepriamym dôkazom ho poslal na doživotie do väzenia, čím vyhovel požiadavkám štátneho zástupcu.

pix-taxi-2