Vyrovnali československý rekord.

rekord šampionátu v počte penált z roku 1980, ktorý drží Československo a práve s Talianskom.

1686

Neviem ani, koľko na mňa kopali penált, povedal Neuer

Osemnásť pokutových kopov v rozstrele rozhodlo o tom, že Nemecko postúpilo do semifinále futbalového Eura a Taliansko naopak ide domov. Oba tímy vyrovnali rekord šampionátu v počte penált z roku 1980, ktorý drží Československo a práve s Talianskom. „Takáto dráma!“ Usmial sa nemecký brankár Manuel Neuer.
V roku 1980 došlo na penaltový rozstrel v zápase o tretie miesto. Československo ho vtedy proti Taliansku zvládlo pomerom 9 : 8.
Nem Tal 3
Pred tridsiatimi šiestimi rokmi boli dlho stopercentní všetci strelci a až taliansky obranca Fulvio Collovati v deviatej sérii nepremenil.
Za Československo sa trafili Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Anton Ondruš, Ladislav Jurkemik, Antonín Panenka, Koloman Gögh, Miroslav Gajdůšek, Ján Kozák a Jozef Barmoš.
Rovnaký počet pokutových kopov v rozstrele, čiže osemnásť, videli v sobotu aj diváci v Bordeaux. Po nie príliš atraktívnom zápase, ktorý sa skončil 1 : 1 po predĺžení, nasledovala dlho nerozhodná penaltová dráma.
Hector (Nem.) Premenil
„Bolo zvláštne, že sa dostalo na toľko strelcov. Ani neviem, koľko penált sa vlastne kopalo, „povedal nemecký brankár Manuel Neuer. „Bohužiaľ sme nedokázali vyhrať v riadnom hracom čase ani v predĺžení, a tak museli rozhodnúť penalty.“
A pokračoval: „Nebolo to jednoduché. Takéto chvíle sú skôr vojnou nervov. Niečo také som snáď nikdy nezažil. Nakoniec si myslím, že sme si postup do semifinále zaslúžili, pretože sme v zápase boli lepším tímom.“
Nem Tal 1

Ale že to bolo napínavé!

Najskôr v druhej sérii nepremenil taliansky náhradník Simone Zaza, ktorý prišiel na ihrisko minútu pred koncom predĺženia práve kvôli penaltovému rozstrelu.
Lenže na neho nadviazali nemeckí reprezentanti Thomas Müller a Mesut Özil, takže Taliansko bolo po troch kolách vo výhode.
Potom však svoje penalty nepremenili Graziano Pelle a Leonardo Bonucci. Nemecko teda mohlo rozhodnúť v piatej sérii, ale Bastian Schweinsteiger vôbec netrafil bránu …
Potom už sa pokračovalo vždy po jednej penalte na každej strane. V troch pridaných kolách boli strelci presní. Až v tej deviatej … Matteo Darmian nepremenil, čo využil Jonas Hector.
„Nemal som vplyv na to, kto pôjde kopať … Prvých päť hráčov sme našli celkom rýchlo. Väčšinou máme dobré strelca, aj keď tentoraz sa im veľmi nedarilo. Dôležité bolo, že mladí hráči ako Kimmich alebo Hector udržali nervy a svoje penalty premenili,“ popisoval nemecký tréner Joachim Löw.
Mimochodom, Nemecko porazilo Taliansku v súťažnom zápase prvýkrát v histórii. Podarilo sa mu to na deviaty pokus.