Hrdí islandskí bojovníci, mužstvo ktorému fandila celá Európa:

1651

Tento koniec je začiatkom.

Hoci islandskí futbalisti podľahli vo štvrťfinále majstrovstiev Európy reprezentáciu domáce Francúzsko vysoko 2: 5, svoje pôsobenie na prvom veľkom šampionáte berú ako úspech. A veria, že sa presadia aj na ďalších veľkých turnajoch.

Francúzi: Hrali sme skvele

Francúzsko výhrou 5: 2 nad Islandom rázne ukončila streleckú nemohúcnosť v prvých polčasoch, keď počas úvodneho polčasu udrela hneď štyrikrát. V Paríži sa postupne trafili Olivier Giroud, Paul Pogba, Dimitri Payet a Antoine Griezmann.
„Bol to náš najlepší výkon na turnaji. Podarilo sa nám streliť veľa gólov a bolo dôležité, že sme na rozdiel od minulých stretnutí otvorili skóre čoskoro. Veľa sme sa na Island pripravovali, poznali sme ich prednosti i slabiny,“ povedal novinárom stredopoliar West Hamu Payet.

„Zvykli sme si na zlé vstupy do zápasov, ale dokázali sme to zmeniť. Teraz v tom musíme pokračovať. Od prvej minúty sme hrali v špičkovej forme a boli sme chladnokrvné v zakončení,“ doplnil útočník Arsenalu Giroud, ktorý sa presadil aj v druhom polčase .

Deschamps svojich hráčov chválil. „Zo zápasu si môžeme odniesť mnoho pozitív. Nebolo to ľahké, ale v prvom polčase sme urobili všetko, čo bolo treba. Po prestávke sme trochu poľavili. Giroud a Koscielnyho som stiahol, pretože som ich chcel ochrániť. Hrozil im kartové trest a bolo by naozaj hlúpe o ne prísť v takomto zápase,“ uviedol Deschamps.
„Mám veľkú radosť. Zaslúžili si to hráči aj fanúšikovia, ktorí za nami stáli mnoho mesiacov,“ doplnil kouč.

Francúzi sa medzi najlepšie štyri celky kontinentu prebojovali prvýkrát od roku 2000. Nemecko v boji o finále vyzvú vo štvrtok v Marseille. „Nemci sú je bezpochyby najlepší, hoci mali vo štvrťfinále s Talianskom občas problémy. Ale sme v semifinále a urobíme maximum proti najlepšiemu tímu nielen v Európe, ale aj na svete,“ vyhlásil Deschamps.

„Bude to úplne iný zápas. Sú to úradujúci majstri sveta a semifinále veľkých turnajov hrajú často. Chceme sa im pomstiť za štvrťfinálové vyradenie na svetovom šampionáte. Už sme ich dokázali poraziť v novembrovej príprave, ale toto bude samozrejme iné,“ doplnil Giroud.

„Poučíme sa z toho. Až začíname, „odhodlane vyhlásil kapitán Aron Gunnarsson. „Sme síce sklamaní, ale aj neskutočne pyšní. Bola to úžasná skúsenosť a drina. Fanúšikovia boli úžasní, stále spievajú, to je neuveriteľné, „pochválil islandskej priaznivcov.

Štvrťfinále označil za nešťastný zápas.

„V prvom polčase sme hrali hrozne. Našťastie sme si aspoň zachovali tvár po prestávke, kedy sme si uvedomili, že už nemáme čo stratiť. Vedeli sme, že takto by sme turnaj zakončiť nemali. Myslím, že v druhom polčase sme hrali dobre.“

Druhý polčas Islanďania vyhrali aj vďaka gólu Kolbeinn Sigthórssona, ktorý znížil v 56. minúte na 1: 4. „Naša defenzíva nefungovala tak, ako sme si predstavovali, ale na tom nie je nič divné, že sme po toľkých zápasoch v rovnakej zostave unavení. V druhom polčase sme sa vrátili do hry, ukázali sme charakter a sme radi, že sme druhé dejstvo vyhrali.“

Podľa jedného z trénerov islandskej reprezentácie Larsa Lagerbäck, ktorý už skôr potvrdil, že pri tíme po ME skončí, nezvládlo jeho mužstvo prvý polčas mentálne.
„V druhom polčase sme ukázali, že vo fyzičke problém nebol. Toto sú zápasy, z ktorých sa musíte poučiť. Bola to dobrá pripomienka faktu, že musíte mať správny prístup každú sekundu, „vyhlásil.

Aj švédsky kouč bol hrdý na to, čo Islanďania na svojom prvom veľkom turnaji dokázali. Základný skupinou prešli bez prehry, keď remizovali 1: 1 s Portugalskom a Maďarskom a porazili 2: 1 Rakúsko.

Prekvapili ale najmä v osemfinále, v ktorom zdolali Anglicku 2: 1. „Ak sa pozriete na turnaj ako celok, postúpiť ako nováčik do štvrťfinále je absolútne fantastické,“ povedal Lagerbäck.

„Tých štyri a pol roka bolo skvelých. Všetci tí fanúšikovia, ktorí sem dorazili, a podpora, ktorú sme cítili z domova, všetka tá pozitívna nálada a záujem – to všetko cítim hlboko v srdci. Užil som si každú minútu, možno s výnimkou tých dnešných prvých 45 minút,“ dodal.