Bývalý ruský žoldnier (37) z Wagnerovej skupiny je podozrivý z vraždy šiestich ľudí, piatich mužov a jednej ženy, ktorých telá sa našli pred niekoľkými dňami v spálených domoch v dedine Derevjannoje v Karélii na severozápade Ruska. Zločin vyvolal celoštátny rozruch, napísal miestny server Karelia news.

Súd uvalil väzbu na dvoch podozrivých, tridsaťsedemročného Igora Sofonova, ktorý sa nedávno vrátil z vojny proti Ukrajine, a jeho spoločníka, tridsaťosemročného Maxima Bočkarjova. Vinu popierajú. Obaja majú za sebou „obrovskú kriminálnu minulosť“, uviedol portál. S odvolaním sa na neoficiálne zdroje naznačil, že Sofonov bol do vojny najskôr zverbovaný počas odpykávania predchádzajúceho trestu vo väzení, čo by tiež vysvetľovalo, prečo má zrazu čistý trestný register. Trestanci zverbovaní do vojny dostávajú podľa médií po odslúžení určitej doby na bojisku milosť od ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Súd uvalil väzbu na tridsaťsedemročného Igora Sofonova

Bočkarjov bol v minulosti odsúdený za predaj narkotík a znásilnenia. Po dedine sa v posledných dňoch potuloval opitý. Má dve deti, ale zrejme nemá prácu, napísal server. Miestni obyvatelia oboch mužov označujú za užívateľov narkotických „solí“, čo sú nebezpečné syntetické drogy, rozšírené medzi miestnou mládežou.

Podľa rekonštrukcie udalostí v podaní Karelia.news v dedine najprv vzplanul dom Arťoma Tereščenka, v ktorom vyšetrovatelia neskôr našli telá dvoch mužov s bodnými ranami. Išlo o Arťoma a jeho otca Vladimíra. Arťom podľa jednej z verzií tiež bral drogy a so Sofonovom a Bočkarjovom popíjal, kým vypukla hádka a bitka. Podľa inej verzie sa podozriví vlámali do Arťomovho domu, z ktorého stačili utiecť deti. Ich starý otec, ktorý sa po príchode do svojho domu šiel pozrieť, čo sa u syna deje, sa stal náhodnou obeťou. Požiar potom mal zamaskovať dvojnásobnú vraždu.

Zatiaľ čo hasiči a policajti zasahovali pri prvom požiari, v dedine vzplanul ďalší dom, v ktorom sa neskôr našli štyri telá, tiež s ranami spôsobenými nožom. O život prišli bratia Dmitrij (47) a Konštantín (42) Loninovi a ich sestra Svetlana (38). Zahynul aj Vladimir Sergejenko (76), ktorý tiež v dome žil. Obaja podozriví zrejme náhodou došli do ich domu a potom podľa vyšetrovateľov vypukol konflikt.

Súd uvalil väzbu na dvoch podozrivých, tridsaťsedemročného Igora Sofonova, ktorý sa nedávno vrátil z vojny proti Ukrajine, a jeho spoločníka, tridsaťosemročného Maxima Bočkarjova

 V dedine nie je ani pouličné  osvetlenie 

„Miestni obyvatelia sú presvedčení, že celý príbeh len odráža každodenný život plný alkoholu, drog a záhaľky. Ako ľudia hovoria, v dedine sa všetci len potĺkajú a popíjajú pri tom, u koho sa práve objavia. Tiež sa sťažujú, že v dedine je v noci úplná tma, pouličné lampy dávno nefungujú – čiže situácia praje zločinu,“ poznamenal server, ktorý políciu pochválil za rýchle vytipovanie podozrivých. Tých policajti zadržali u susedov hneď vedľa miesta zločinu. „Nie je vylúčené, že polícia tak odvrátila ďalšie zločiny,“ dodal portál Karelia news.

Žoldnier z Wagnerovej jednotky len deň po návrate z fronty v Rusku znásilnil dvojicu školáčok

Rozhlasová stanica Rádio Sloboda na svojom ruskojazyčnom webe napísala, že vlani v lete, po niekoľkých ruských porážkach na Ukrajine, Wagnerova skupina a osobne jej šéf, podnikateľ Jevgenij Prigožin, pokladaný za blízkeho prezidentovi Putinovi, začal verbovať trestancov a posielať ich do vojny. Trestanci mali pod hrozbou zastrelenia zakázané ustupovať alebo sa vzdávať. Mali sľúbenú slobodu po pol roku bojov. Odhaduje sa, že do Wagnerovej skupiny bolo naverbovaných 50 000 až 70 000 väzňov. Z nich sa podľa Prigožina už 32 000 vrátilo z vojny a dostalo milosť. Prigožin tvrdí, že títo muži páchajú menej zločinov, ako je v Rusku priemer u väzňov prepustených po odpykaní trestu na slobodu. V ruských médiách sa v poslednej dobe pravidelne objavujú správy o ťažkých zločinoch, vrátane vrážd a znásilnení, spáchaných bývalými žoldniermi po návrate z vojny. Napríklad v Novosibirskej oblasti skončil v máji vo väzbe wagnerovec podozrivý zo znásilnenia dvoch školáčok, desaťročnej a dvanásťročnej.

„Zabijem každého, rozrežem celú vašu rodinu,“ kričal Wagnerovec. Po návrate z frontu znovu zabíjal

„Agresívni zombie čoskoro zaplní ulice našich miest. Budú masovo mlátiť a dokonca zabíjať okoloidúcich. Ale neviem, ako to odvrátiť,“ citoval ruský server Novaja vkladka predstaviteľa zdravotníckych úradov Kemerovskej oblasti na Sibíri, ktorý sa vyjadril k prílivu vojnových veteránov. Podľa serveru tento príliv štát nie je schopný zvládnuť. Len v Kemerove býva každý deň hospitalizovaných 60 až 70 pacientov z vojny: zranení, často po amputáciách, závislí na drogách, alkoholici, ľudia s psychickými problémami. Špeciálna databáza týchto pacientov je obsiahla, odhaduje server podľa toho, že na jedného doktora v Kemerove pripadá vyšetrenie 200 až 250 vojnových veteránov mesačne. Tí majú pomoc dostávať prednostne, čo ešte zhoršilo starostlivosť pre ostatných pacientov.