Bývalého väzňa, ktorý na Ukrajine bojoval v radoch Wagnerovej žoldnierskej skupiny, úrady znova vyšetrujú kvôli vražde seniorky v jeho rodnej dedine. Vydesení obyvatelia sa sťažovali, že odsúdený vrah sa po návrate z frontu správal veľmi agresívne a vyhrážal sa im zabitím. Polícia ho zadržala kvôli vandalizmu, sekerou ničil okná áut.

Dvadsaťosemročný Ivan Rossomachin skončil v trestaneckej kolónii v roku 2020. Súd ho poslal do väzenia na štrnásť rokov za vraždu susedky, ktorá sa ho pokúšala odohnať zo svojho pozemku. Tiež dostal trest za lúpež.

Ako iným väzňom, aj Rossomachinovi prisľúbili milosti, pokiaľ bude bojovať na Ukrajine za Wagnerovcov. V marci dostal dovolenku a vrátil sa do svojej rodnej dediny Novyj Burec v Kirovskej oblasti. O osem dní neskôr dedinčania našli mŕtvolu seniorky.

Na záznamoch z bezpečnostných kamier rozbíja sekerou okná áut.

 Všetkých vás  rozrežem 

Syn ženy povedal, že jeho matku vrah zbil a niekoľkokrát pobodal. Podľa miestnych médií sa Rossomachin k vražde priznal. Polícia ešte pred objavením tela muža zadržala za vandalizmus. A začala vyšetrovanie činu.

Podľa dedinčanov všetci mali z Wagnerovca strach. Rossomachin sa im totiž opakovane vyhrážal smrťou. „Zabijem každého, rozrežem celú vašu rodinu,“ údajne kričal, zatiaľ čo sa opitý potácal dedinou s vidlami a sekerou v rukách. Na záznamoch z bezpečnostných kamier rozbíja sekerou okná áut.

Úrady sľúbili vydeseným dedinčanom, že Wagnerovca opätovne pošlú na front.

Šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin ukazuje známky padlých žoldnierov. Navrhuje, aby si z nich ruskí podnikatelia náhodne vyberali a potom sa postarali o rodinu mŕtveho bojovníka.

 Nie sú to hrdinovia,  sťažujú sa Rusi na Wagnerovcov

Moskva zaručila ruským väzňom milosť, pokiaľ šesť mesiacov vydrží na ukrajinskom fronte. Šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin väzňov lákal do svojich služieb aj prísľuby rešpektu v ruskej spoločnosti, vrátane slávnostného pohrebu v rodných mestách. Ruské úrady o prepustených väzňoch hovoria ako o hrdinoch, aj keď predtým boli odsúdení za vraždu, znásilnenie a ďalšie trestné činy.

Kto sú Putinovi nebezpeční vrahovia, Wagnerovci? Tajná légia Kremľa išla po Zelenskom

Mnohí bežní Rusi ale entuziazmus pre Wagnerovcov nezdieľajú. V mnohých mestách a dedinách protestovali proti tomu, že trestanci sú pochovávaní s poctami. Obyvatelia sa pýtajú, aký vzor si potom majú vziať deti. Sťažujú sa, že svet je naruby, pokiaľ je usvedčený vrah, ktorý využil vojnu ako priepustku z väzenia, považovaný za hrdinu.

Zbeh od Wagnerovcov sa ospravedlnil Ukrajincom a chce vypovedať o zločinoch

Prepustení násilní väzni však predstavujú nebezpečné riziko aj pre ruskú spoločnosť. Toho si je zrejme vedomý aj samotný Prigožin. „Nepite, neužívajte drogy, neznásilňujte ženy,“ kládol šéf Wagnerovcov na srdce prvej skupine trestancov prepustených za účasť vo vojne na slobodu.