Zbeh od Wagnerovcov sa ospravedlnil Ukrajincom a chce vypovedať o zločinoch

456

Bývalý príslušník ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Andrej Medvedev, ktorý žiada o azyl v Nórsku, sa ospravedlnil Ukrajincom, ktorí žijú v Nórsku a kritizujú jeho prítomnosť v tejto škandinávskej krajine. Informovala o tom dnes agentúra AP.

„Pre vás som ničomník, ale ja vás len žiadam, aby ste vzali do úvahy, že som si to uvedomil, aj keď oneskorene, a som proti tomu všetkému,“ povedal Medvedev v rozhovore s televíziou NRK. „Žiadam vás, aby ste ma neodsudzovali a každopádne sa ospravedlňujem,“ dodal.

 

 „Neodsudzujte ma.“ 

Medvedev, ktorý odmieta návrat do Ruska kvôli obavám o svoj život, sa teraz zdržiava v centre pre žiadateľov o azyl v Osle. Do Nórska vstúpil ilegálne tento mesiac prekročením spoločnej hranice medzi Nórskom a Ruskom, ktorá je dlhá 198 kilometrov.

Dvadsaťšesťročný Rus tvrdí, že Wagnerovu skupinu opustil po tom, čo mu bol bez jeho súhlasu predĺžený kontrakt platný od vlaňajšieho júla do novembra. Rusko-nórsku hranicu prekročil v noci z 12. na 13. januára a požiadal v škandinávskej krajine o azyl. Pripúšťa, že štyri mesiace bojoval v službách Wagnerovcov na Ukrajine.

Pri úteku Thomasa zmrzačili československí pohraničníci! 34 rokov čaká na odškodnenie

Medvedev dáva najavo ochotu svedčiť o vojnových zločinoch, pričom popiera, že by sa na niektorom z nich sám podieľal. Nórska kriminalistická služba Medvedeva vypočúva a vedie ho ako svedka.

Niektorí experti a novinári ale upozorňujú na to, že je potrebné stavať sa k prípadu obozretne. Prejsť hranicu na severe je totiž podľa nich ťažké, takže nórske úrady musia brať do úvahy možnosť, že ide o provokatéra či o človeka, ktorého činu by mohli ruské úrady využiť vo svoj prospech.