Pri úteku Thomasa zmrzačili československí pohraničníci! 34 rokov čaká na odškodnenie

607
Lubomír Štrougal

Písal sa 20. júl 1989, len 112 dní pred pádom berlínskeho múru. Thomas Bartsch (vtedy 23) sa rozhodol, že z východného do západného Nemecka utečie cez Československo. Chytila ho ale pohraničná stráž a prestrelili mu koleno. Je doživotne zmrzačený. Za to mu teraz Ústavný súd priznal odškodnenie, môže dostať bezmála pol milióna korún (20 000 eur).

Thomas spolu kamarátom Petrom utekal z východného Nemecka cez ČSSR do NSR len pár týždňov pred prekvapivo bleskovým pádom železnej opony a rozpadom komunistických režimov v strednej Európe. „Myslel som, že útek do západného Nemecka bude cez Československo jednoduchší ako od nás z NDR,“ vysvetľoval neskôr Bartsch.

Pri naivnom pokuse prekonať drôty však pri Zruboch na Domažlicku však vtedy mladého chlapca úmyselne postrelili jeho rovesníci, československí pohraničníci.

Policajt pomáhal ľuďom prechádzať nelegálne hranice na Západ. V posteli sa pred zatknutím ukrýval desať rokov

 Postrelený do  kolena 

Z dokumentov vyplýva, že pri dolapení stál mladík chrbtom k hranici a vzdával sa s rukami nad hlavou. Nikoho neohrozoval. Jeden z pohraničníkov mu napriek tomu dávkou zo samopalu z bezprostrednej blízkosti úmyselne prestrelil koleno a doživotne ho zmrzačil.

„Pribehol pes a dvaja vojaci. Nerozumeli sme, čo hovoria, stáli sme s rukami nad hlavou. Oni stáli za nami. Zrazu odzneli výstrely, dávka zo samopalu, a ja som padol s obrovskou bolesťou k zemi,“ poznamenal Bartsch.

 Odškodnenie?  Tisícovka! 

Napriek niekoľkým neskorším operáciám sa u Thomasa už nikdy nepodarilo obnoviť plnú funkčnosť nohy.

Thomas, ktorý je dnes vyhláseným zubárom vo Schwarzenbachu, len 20 kilometrov od Ašu, sa po 30 rokoch prostredníctvom Platformy európskej pamäti a svedomia dozvedel, že môže v ČR požiadať o súdnu rehabilitáciu.

Súd v Domažliciach uznal, že bol nedôvodne perzekvovaný kvôli pokusu opustiť Československo. Ministerstvo spravodlivosti potom vyplatilo Thomasovi za nezákonné obmedzenie osobnej slobody odškodnenie v škandálnej výške 1 027 Kč (41 EUR), to neskôr súd zdvihol na smiešnych 5 550 Kč (222 EUR).

Nespravodlivosti urobil po 34 rokoch prietrž až Ústavný súd, ktorý sa teraz Bartsche zastal. Nariadil totiž českej justícii, aby muža primerane odškodnila. Postrelený tak má v novom procese nádej na satisfakciu až 476 350 Kč (19 000 EUR), ktorú od českého štátu žiada.

 Ústavný súd nariadil nový  proces 

Ústavný súd zdôraznil, že sloboda pohybu a pobytu patrí do skupiny prirodzených práv človeka, do ktorej by malo byť verejnou mocou zasahované len výnimočne. V období totalitnej vlády KSČ však štát používal trestný čin opustenia republiky na najhrubšie porušovanie zákonnosti a perzekúciu.

„Stíhanie tohto deliktu malo výrazný politický charakter,“ konštatoval sudca Vojtech Šimíček.

 Kvôli streľbe vyšetrujú  Štrougala aj Kincla 

Práve kvôli Bartschovi a ďalším siedmim postreleným ľuďom pri drôtoch začala vlani česká justícia trestné stíhanie vtedajších komunistických špičiek – ministra vnútra Františka Kincla (81), predsedu vlády Ľubomíra Štrougala (98), Vroclava Vajnara (92).

Vinia ich, že zo svojich funkcií napriek medzinárodným dohovorom nezamedzili strieľaniu do ľudí pri hraniciach. Stíhanie bolo vlani zastavené. Sťažnosťou na zastavenie sa bude tiež zaoberať Ústavný súd.