Romana Zienertová (48) je jednou zo štyroch doživotne odsúdených žien v Českej republike. Pred takmer dvanástimi rokmi zavraždila v chate v Širokom Dole svoje štyri deti. Osemročného Davídka udusila vankúšom, ďalším trom deťom – Romance (†2 mesiace), Lukášovi (†2) a Eliške (†4) podrezala krk a zápästie. Doživotný rozsudok si musela vypočuť na dvakrát, na prvýkrát sa z toho totiž matka vrahyňa zložila.

 

Ťažko povedať, či svoj čin Romana Zienertová (48) vopred plánovala. Do rodinného domčeka v Širokom Dole na Svitavsku sa prisťahovala len pár dní pred tým, než vraždila. Osudným dňom sa stalo 2. septembra roku 2011.

 Mŕtvolku objavil  partner 

So svojím vtedajším priateľom mala dvojmesačnú dcéru Romanku, z predchádzajúcich vzťahov mala ďalšie tri deti – dvojročného Lukáša, štvorročnú Elišku a najstaršieho z nich, osemročného Davídka. 2. septembra poslala svojho Davídka na nákup.

Medzitým nožom zaútočila na tri mladšie deti, tým podľa neskorších informácií podrezala krk a žily. Keď sa potom David vrátil z nákupu, chcela zabiť aj jeho. On pred ňou zrejme utiekol na povalu, kam ho prenasledovala. Následne svojho najstaršieho syna udusila vankúšom. Vrahyňa potom chcela pripraviť o život aj seba, porezala sa na zápästie a pokúsila sa obesiť. Lano sa ale odtrhlo a ju stihli zachrániť.

Chvíľu po krvavom masakre dorazil do domu partner Jaroslav, Romana sa mu totiž dlho neozvala. „Keď som vstúpil do obývacej kuchyne, videl som na zemi detské telíčko v krvi. Nevedel som, čo mám robiť, tak som dvere zavrel a išiel na políciu do Poličky,“ opísal otec Romanky neskôr na súde. Na miesto dorazila aj záchranná služba, ktorá Romanu letecky transportovala do nemocnice v Hradci Králové. Tam jej zachránili život. Utrpela totiž vážne zranenia hlavy a stratila zhruba liter a pol krvi.

Otec rodiny zavraždil manželku aj štyri deti. Neprestajne ma buzerovala vo väzení budem mať konečne pokoj, vyhlásil

 Stratu pamäte  predstierala 

Zienertová sa neskôr snažila súdu nahovoriť, že trpia výpadkami pamäti a na vraždenie si nepamätá. „Ja vôbec neviem, pre mňa to je neskutočné a nepochopiteľné, neviem si predstaviť, že by som niekedy niekomu ublížila, nieto ešte deckám,“ povedala v pojednávacej sieni Krajského súdu v Hradci Králové. Sudca sa jej potom spýtal, či si pamätá svoje deti či partnera. Uviedla, že nie.

Proti nej ale bolo niekoľko súdnych znalcov. Tí uviedli, že výpadky pamäte iba predstiera. Vraždami údajne riešila problémy, ktoré nezvládala, a bála sa, že o deti príde. „Žila v neistote, mala strach o deti, mala konflikty s bývalým aj vtedajším druhom. Zrejme to vyhodnotila ako bezvýchodiskovú situáciu,“ povedal súdny znalec Petr Stožický. Nebola u nej zistená ani laktačná psychóza či ďalšie psychické problémy.

Brutálna vražda súrodencov, ktorých našli bez sťatých hláv! Ich matku zatkli v jej dome v arizonskom Tucsone.

 Bez  emócií 

Sila, akú ublížila svojim deťom, bola obrovská. Jedno z detí malo na tele deväť bodných rán. Keď súd premietal fotografie z miesta činu, vrátane zavraždených detí, neprejavila žiadnu ľútosť ani emócie.

 Odsudzuje sa  … 

Na doživotie. Takýto trest si 11. mája 2013 Romana Zienertová vypočula od súdu v Hradci Králové. Pri vynesení rozsudku sa zosunula k zemi, vtedy údajne skolabovala. Priamo do súdnej siene pre ňu musela prísť záchranná služba, ktorá ju previezla do nemocnice. Krátko na to bola ale prevezená späť do väzobnej väznice.

Najvyšší trest, ktorý v Českej republike môže obvinený dostať, si tak musela vypočuť druhýkrát. A to 30. mája, vrahyni nepomohlo ani odvolanie, trest doživotia potvrdil ako odvolací, tak aj najvyšší súd. Zienertová je jednou zo štyroch doživotne odsúdených žien v Českej republike. Do výkonu trestu nastúpila do väznice v Opave.

Dagmar Overbye zabila 25 detí, niektoré z nich upálila