Hroziví klauni, ktorí číhajú v temných zákutiach, vyzbrojení nejakou obskúrnou zbraňou, už si vynútili uzatváranie škôl, spôsobili verejnú paniku a zamestnávajú politikov a policajtov.

Ak by ste niektorého z nich zahliadli, ako sa vám zakrádajú pod oknom, mali by ste dobrý dôvod sa báť. Ale ako moc nebezpeční títo panáci s červeným nosom na gumičke naozaj sú? Populárna kultúra – od odvekého Batmanovho protivníka Jokera až po klauna Pennywisa v romane „To“ Stephena Kinga – nám nepochybne naznačuje, že sa v prípade klaunov máme dôvod báť. A tiež história ponúka svoj diel reálnych zabíjackých klaunov. Tým zďaleka najhorším bol John Wayne Gacy, inak známy ako klaun Pogo, a neskôr Klaun zabijak. Od januára 1972 do decembra 1978 zavraždil 33 mladých mužov a dospievajúcich chlapcov, z ktorých väčšinu pochoval pod svojím domom.
john-wayne-gacy
V rovnakej dobe pritom Gacy, ktorý bol dvakrát ženatý, vystupoval ako priateľský klaun Pogo, ktorý sa staral o zábavu na oslavách, prehliadkach, v detských nemocniciach – a tiež pri zbieraní finančných prostriedkov pre americkú Demokratickú stranu po celom štáte Illinois.
Neexistujú však dôkazy, že by tento bývalý manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia páchal vraždy oblečený do klaunského kostýmu. Jeho život ukončila smrtiace injekcie, keď za svoje hrozné činy dostal trest smrti.
O viac ako desaťročie neskôr sa ale objavil skutočný klaun-zabijak. Marlene Warrenovu zastrelil klaun, ktorý k jej domu na Floride prišiel s kvetinami a dvoma balóniky. Keď Warrenová otvorila dvere, klaun ju zastrelil, a potom ušiel v aute bez poznávacej značky.
Na jednom z balónikov, ktoré po sebe na mieste činu zanechal, bol nápis: „Si najlepšia.“ Aj po viac ako 25 rokoch zostáva tento zločin nevyriešený a totožnosť strelca za bielou maskou nie je známa, upozorňuje BBC.
A to isté platí pre ďalšieho klauna-zabijaka, ktorý sa zapísal do histórie. Francisco Rafael Arellano Félix si 18. októbra 2013 užíval oslavu svojich narodenín, ktoré mal mať za šesť dní, keď ho v mexickom Baja California zastrelil klaun v ružovej parochni s okrúhlym, červeným nosom. Obeť, ktorú si vybral, nebola nijako obyčajná. Šesťdesiatštyriročný muž zastrelený priamo pred očami rodiny a priateľov, politikov a slávnych športovcov, mal svojho času pod kontrolou obchod s drogami z Mexika do USA.
pix-klaun-3
V čase, keď ho klaun zastrelil, ale už bol drogový kartel Arellano Félixa veľmi oslabený. Klaunov motív ani dôvod, prečo zvolil práve tento kostým, zostávajú záhadou.