matthews-1
jeho Toronto napriek tomu na úvod nového ročníka prehralo v Ottawe 4:5 po predĺžení. V modernej ére zámorskej hokejovej súťaže, ktorá sa počíta od sezóny 1943/44, sa niečo také žiadnemu nováčikovi v prvom zápase nepodarilo.
Devätnásťročný center Matthews, ktorý reprezentoval výber Severnej Ameriky na nedávnom Svetovom pohári, premenil v góly svoje prvé tri strely na bránku. Dvakrát sa presadil v otváracej tretine, dvakrát v druhej. Po jeho štvrtom zásahu tri sekundy pred koncom prostrednej dvadsaťminútovky sa hostia ujali vedenia 4:3, lenže v 47. minúte vyrovnal domáci útočník Kyle Turris a rovnaký hráč po 37 sekundách predĺženia rozhodol o výhre Senators.

„Nemám slov,“ komentoval Matthews štart z ríše snov. „Ako utekal čas, nemohol som viac a viac uveriť tomu, čo sa to deje. Bolo to až nadprirodzené,“ konštatoval rodák zo Scottsdale v Arizone, ktorý mal však premiéru trochu pokazenú. Bol totiž na ľade pri súperovom víťaznom góle v prvej minúte predĺženia. „Tá posledná akcia bola stopercentne moja chyba,“ vyhlásil. „Chceli sme tu vyhrať a nepodarilo sa nám to, ale bola to dobrá lekcia pre mňa i pre celý tím,“ dodal.
Z hráčov vybraných na drafte ako číslo jedna naposledy výrazne zažiaril pri premiére v NHL Alexander Ovečkin, ktorý pred jedenástimi rokmi v úvodnom dueli skóroval dvakrát.
Hattrick dokázali v prvom zápase streliť štyria hráči – Alex Smart (v roku 1943), Real Cloutier (1979), Fabian Brunnström (2008) a naposledy pred šiestimi rokmi Derek Stepan. Joe Malone a Harry Hyland zaznamenali v drevných dobách (1917) dokonca päť gólov.
„Dnes sme boli účastníkmi zápasu, v ktorom sa tvorili dejiny,“ poznamenal tréner Toronta Mike Babcock. „Pre mňa to bol ďaleko najlepší večer od chvíle, čo som sa stal koučom Maple Leafs. A to nielen vďaka Austonovi, ktorý dal štyri góly a v prvej polovici stretnutia bol asi najlepším hráčom na ľade.