Zápas Slovan verzus CSKA Moskva mal byť oslavou pre jubilanta Golonku

1328

Zápas slávnostným buly otvárala legenda svetového hokeja Jožo Golonka – Žiletka, ktorému celý štadión aj hráči na ihrisku vzdali hold búrlivými aplauzom. Oslavoval neuveriteľných 80 rokov! Pri svojom prvom zápase proti CSKA mal práve 17 rokov.

Legenda dostala k osemdesiatke dres s číslom osemdesiat. Na kocke nad ľadom šli fragmenty z bohatej Golonkovej kariéry, diváci vo vypredanom hľadisku tlieskali a ováciami postojačky ďakovali nezabudnuteľnému strednému útočníkovi s deviatkou na chrbte.

„Ste najlepšie publikum na svete. Za to, čo som dosiahol a dostal sa na piedestál, vďačím svojim spoluhráčom – v klube i v reprezentácii. Pozdravujem aj českých, ktorí si ma zvolili za kapitána. A veľké poďakovanie patrí aj mojej manželke Božke,“ uviedol jubilant v krátkom príhovore – a vzápätí vhodil úvodné buly.

Slovanisti proti CSKA chceli určite nadviazať na zisk siedmych bodov od favoritov ligy pred vypredanou arénou. Žiaľ im to nevyšlo, hokej aj napriek tomu a aj nie rovnakému metru rozhodcov (však aj oni sú len ľudia a mýliť sa je ľudské) bol kvalitný. Diváci sa nemali čas nudiť.

Slovan začal zápas už od 39 sekundy oslabený o hráča pre chybu lavičky, hostia v nej vyťažili jednu tyčku. V 5 min z úniku po pravom krídle prestrelil Štěpánka Ožiganov. V 12 min si CSKA zahrali druhú presilovku na lavičku si išiel odpočinúť Genoway. Minútu po jej uplynutí po peknej akcii hostia zvyšujú na 0:2 gólom kanaďana Platta. V 18 minúte si zahrali hostia tretiu presilovku aj v nej sa domáci ubránili. Naopak kanadská dvojica Garbutt a Genoway mali blízko k streleniu kontaktného gólu
Počet striel na bránku 5:11

Druhá tretina pokračovala v dobrom zápase. V 25 minúte rozhodcovia vylúčili Slovanu štvrtého hráča aj túto presilovku hostia nevyužili. V 28 min prišli chvíle Slovana, Švárneho strela lizla tyčku a bočnú sieť. IV útok sa predviedol v akciách ktoré hrozili gólom. V 33 min si konečne aj Slovanisti zahrali presilovku síce tiež bez úspechu.
Strely na bránu 5:10

V prvých minútach tretej tretiny mal dve dobré možnosti Lamper, ale Sorokin podržal svoj tím. Hostia si strážili svoj dvojgólový náskok. V 49. minúte inkasoval Voráček trest 5+DKZ, Moskovčania toto vylúčenie dokázali potrestať 18 sekúnd pred uplynutím trestu, svojím druhým gólom v zápase Platt uzavrel skóre, keďže Řepík v závere vo veľkej šanci zlyhal.
Slovan v utorok hostí Metallurg Magnitogorsk (19.00), dvojnásobného víťaza Gagarinovho pohára.

Slovan Bratislava – CSKA Moskva 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

• Góly: 5. Ožiganov (Okulov, Sorokin), 14. Platt (Ničuškin), 54. Platt (Marčenko).
Rozhodovali: Hofman, Kislov – Šalagin, Šišlo (všetci Rus.), vylúčenia: 4:2 na 2 min., navyše Garbutt 10 min. za nešportové správanie a Voráček 5+DKZ za seknutie, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov.

• Slovan Bratislava: Štepánek – Meszároš, Sersen, Ebert, Després, Voráček, Švarný, Bačík – Řepík, Genoway, Kašpar – Mikúš, Šerbatov, Buchtele – Lamper, Šťastný, Skalický – Sloboda, Sádecký, Garbutt

• CSKA Moskva: Sorokin – Robinson, Kiselevič, Marčenko, Nesterov, Ožiganov, Naumenkov, Blažijevskij – Ničuškin, Grigorenko, Telegin – Kaprizov, Šalunov, Šumakov – Ľubimov, Andronov, Žarkov – Okulov, Scott, Kuzmenko – Platt

Ozápase po zápase:

Eduard Zankovec (tréner Slovana): „Nehrali sme zle. V prvej tretine sme urobili nejaké chyby, pre ktoré sme prehrali. Mali sme veľa vylúčení – a to nás stálo veľa síl. V druhej tretine sme hrali dobre. Teší ma najmä, že sme sa dokázali ubrániť pri oslabeniach, čo nám dávalo šancu na víťazstvo.“

Igor Nikitin (tréner CSKA Moskva): „Sme spokojní s výsledkom, hra sa vyvíjala v náš prospech od začiatku až do konca.“

Juraj Mikúš, útočník Slovana: „Škoda, že sme ani raz neskórovali, ľudia si to zaslúžili. V utorok nás čaká ďalší ťažký súper, takže máme možnosť to napraviť. CSKA je silné mužstvo, treba sa na to pozrieť reálne. Ale mali sme dosť šancí, škoda, že nám to nepadalo ako s Jokeritom. Málo sme strieľali – a bez gólu sa nevyhráva. Mali sme príliš veľa oslabení, čo nám odčerpávalo sily. Prvé dve tretiny sme so súperom držali krok, aj za nepriaznivého stavu 0:2 sa dalo ešte niečo urobiť. V tretej tretine sme mali vyvinúť trochu väčší tlak. Nemyslím si však, že sme odohrali špatný zápas, ale kvalitný súper na rozdiel od nás využil svoje šance. Nám to nepadalo ako proti Jokeritu, bývajú aj také zápasy. V tretej tretine sme mali vyvinúť trochu väčší tlak. Sporné vylúčenia? Zákroky, po ktorých prišli, som nevidel, veľa sporných momentov áno,“

Michal Řepík (útočník Slovana): „Góly sme nedali, hoci šance sme mali. Škoda, že sme ich nepremenili, zápas mohol vyzerať inak. Prvé dva góly, ktoré sme inkasovali, boli dosť zbytočné a darovali sme ich súperovi. Tretí bol pekný. Ukázali sme, že s nimi dokážeme hrať. Škoda, že sme sa nepresadili.“

Jan Buchtele

Jan Buchtele (útočník Slovana): „Sú druhí v konferencii a vedeli sme, že to bude ťažký súper. Mali lepší pohyb, preto nás nepúšťali do žiadnych výrazných šancí či prečíslení. Presilovky sme mali iba dve, takže tam sme sa veľmi nemali ako presadiť.“

Jakub Štěpánek (brankár Slovana): „Pri druhom góle hráč predo mnou zabrzdil a všetok sneh skončil v mojej tvári a očiach, takže som chytal ‘na slepca’ – a to ma naštvalo. Naozaj som nič nevidel a puk mi prepadol. Fauly, ktoré sme urobili, boli zbytočné. Gól sme síce dostali až v závere 5-minutového oslabenia, ale stále sme boli v obrannom pásme a stratili sme veľa síl.“

Ryan Garbutt, útočník Slovana: „Ťažko sa hodnotí takýto zápas, súper bol lepší.“