Zéland chystá morskú rezerváciu o veľkosti Francúzska, zaskočil tým rybárov

923

    Podľa stanice BBC zverejnil plány na zriadenie prírodnej rezervácie novozélandský premiér John Key na valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Podľa organizácie Pew Environment Group sa vyhlásením rezervácie zväčší rozsah chránenej novozélandskej podmorské prírody z 0,5 na 15,5 percenta.

    „Novozélanďania si vážia svojho pobrežia a oceánu, ktoré sú dôležitou zložkou našej kultúry, hospodárstva a životného prostredia. Zaväzujeme sa k ich udržateľnému využívaniu,“ vyhlásil pred zhromaždením premiér.

    Ochrana sa má týkať oblasti o rozlohe 620 tisíc kilometrov štvorcových, zahrňujúcich jedno z najhlbších miest sveta – Kermadekova priekopa, ktorá dosahuje hĺbku cez desať kilometrov. Vláda sa chystá presadiť vyhlásenia rezervácie a s ním súvisiace zmeny v legislatíve v priebehu roka 2016.

    Dôsledkom novej legislatívy by mal byť tiež zákaz rybolovu a ťažby v chránenej oblasti. Prejav novozélandského premiéra zaskočil rybárske a ťažobné spoločnosti, z ktorých reakcií vyplýva, že o chystaných zmenách vopred nevedeli.

    Vo vodách okolo Nového Zélandu panuje veľká biodiverzita. Žije tu až polovica všetkých druhov veľrýb.