Zlomyseľnú susedku, ktorú poznal celý život, uškrtil, ryla do neho, že syn nie je jeho!

325

Poznal ju celý život, keď ale začala strkať nos do jeho súkromia, vzplanula v ňom zlosť. Pavel Fejt (38) uškrtil vlani v auguste svoju susedku († 78). Dvanásťročný trest za vraždu sa mu ale zdal príliš vysoký, odvolal sa preto k vrchnému súdu, ten ale rozsudok potvrdil.

„Ak je ukladaný trest vo výmere 12 rokov, pričom sadzba za vraždu a krádež môže byť až 18 rokov, nemožno ho v žiadnom prípade považovať za neprimeraný. Ukladaný je navyše za viac trestných činov,“ vysvetlil potvrdenie predchádzajúceho rozsudku krajského súdu v Brne sudca vrchného súdu v Olomouci Petr Andres. Upozornil pritom, že Fejt žene navyše z domu zobral príručný trezor s 15 tisíc Kč.

Fejt žiadal miernejší právnu kvalifikáciu na trestný čin zabitia. „Medzi vraždou a zabitím existuje veľmi tenká hranica,“ uviedol jeho obhajca. Poukázal na to, že muž bol v tej chvíli pod extrémnym napätím vyvolaným obavou zo straty blízkeho človeka.

Sedemdesiatosemročná susedka totiž svojho budúceho vraha provokovala tým, že o synovi jeho expriateľky hovorila, že aj tak nie je jeho a chlapec na neho zabudne. Fejt bol pritom na dieťa extrémne fixovaný. Rozsudok je právoplatný.

„Cieľom obžalovaného nie je ospravedlniť, čo spáchal. Plne si uvedomuje, že toto ospravedlniť nemožno. Súd však dostatočne nepreskúmal všetky možné okolnosti. Obžalovaný považuje dvanásťročný trest za pomerne prísny, a to vzhľadom na okolnosti činu,“ doplnil obhajca.

Vrah prejavil na súde nad smrťou susedky ľútosť. „Je mi to veľmi ľúto, pani som poznal odmalička a nemal som s ňou dovtedy žiadne problémy,“ obhajoval sa dnes pred súdom Fejt.

Podľa znalcov si obžalovaný vytvoril k chlapcovi až závislosť a štylizoval sa do úlohy rodiča. Keď Fejtovi jeho vlastní rodičia i susedka začali hovoriť, že si bývalá priateľka nájde iného muža, a expartnerka obmedzovala početnosť stretávania s dieťaťom, nazbierala sa v ňom podľa psychologičky frustrácie. Znalkyňa však uviedla, že muž má schopnosť rozlíšiť dobré a zlé a vedel, čo v čase činu robí.