Zoznámenie cez internet skončilo surovým znásilnením

Robyn skríkla od bolesti, keď ju do líca zasiahla chlapcova päsť, a pocítila, ako jej po brade steká krv. „Prestaň! Pomoc!“ Kto ju však mohol počuť?

1798

Irvinská univerzita v Kalifornii bol v predvečer Vianoc prázdna a parkovisko, na ktorom stála biela Honda, bolo skryté za eukalyptami. Chlapec, ktorý mal veľké tmavé okuliare, siahol do priehradky na palubnej doske, vytiahol z nej lepiacu pásku a prelepil ňou Robyn ústa a spútal za chrbtom ruky. Potom ju prinútil, aby preliezla na zadné sedadlo, zvalil ju a začal z nej sťahovať nohavice…

Ako sa mohla brániť? Robyn, ktorá mala 15 rokov, bola útla, zatiaľ čo chlapec, s ktorým bola v aute, mal asi 25 rokov a mal atletickú postavu. Zápas by bol veľmi nerovný.

Robyn zmietali zmiešané pocity, lebo sa bála o život, ale zároveň si uvedomovala, že to je jej vina, lebo súhlasila, že sadne do auta s niekým, koho vôbec nepoznala. Povedal jej, že sa volá Brian, ale priezvisko neprezradil. Vraj študoval, ale bola to pravda? Správal by sa takto študent známej univerzity?

Robyn, ktorá študovala na strednej škole v Orange, mestečku neďaleko Los Angeles, sa „zoznámila“ s týmto chlapcom pred niekoľkými dňami cez internet. Písala si občas s neznámymi ľuďmi odvtedy, čo bývala sama u svojej tety. Jej rodičia žili asi 40 kilometrov od školy a nebolo možné, aby Robyn každý deň dochádzala. Chýbalo jej však rodinné prostredie, najmä súrodenci, a nahrádzalo ho komunikáciou s ľuďmi cez počítač.

V nedeľu 16. decembra 2008 bola v podvečer sama doma a hľadala niekoho, s kým by si vymenila zopár slov. zrazu sa jej na obrazovke objavili slová: Ahoj, volám sa Brian a mám 18 rokov. Kto si ty?

Robyn okamžite odpovedala a nakoniec sa s Brianom bavili o filmoch. Robyn chlapca trochu oklamala, lebo mu napísala, že má 16 rokov, ale mohla tušiť, že Brian má skutočnosti 25 rokov?

Začali spolu na diaľku flirtovať a niekoľko dní sa stretávali na nete. Vo štvrtok 20. decembra jej Brian navrhol, že by sa mohli poobede stretnúť. Dohodli sa, že sa zídu o pol piatej v nákupnom stredisku a upresnili si, podľa čoho sa spoznajú. Robyn povedala tete, že ide ku kamarátke, lebo vedela, že tá ju nerada púšťa samú von.

Keď sa Robyn s Brianom stretli, chvíľu sa rozprávali, ale potom jej Brian povedal, že kamarát ho poprosil, či by ho prišiel zobrať v univerzite, a či by chcela ísť s ním. Robyn bez váhania nasadla do auta, čo bol osudný krok, ktorý o chvíľu oľutovala. Bolo takmer pol šiestej, keď auto zastalo na opustenom parkovisku. Robyn nemala čas sa znepokojiť, keď dostala ranu päsťou. Najhoršie ju však ešte len čakalo. Brian si odopol opasok a začal ním Robyn biť. O chvíľu prestal a z priehradky vytiahol nôž. „Vždy ho mám pri sebe, aby som sa v prípade potreby mohol brániť,“ vysvetlil neskôr policajtom. Potom priložil jeho hrot Robyn, ktorá ležala na bruchu, k lícu a pritlačil. Potom potiahol a z rany začala vytekať krv. Nakoniec jej do líca vyrezal hákový kríž. To mu však nestačilo a dievča, ktoré bolo ešte pannou, znásilnil. Toto všetko trvalo dve hodiny. Bolo osem hodín, keď Brian vytiahol Robyn z auta a odvliekol ju do neďalekého hája. Potom rýchlo nasadol do auta a stratil sa v tme.


Koľko času prešlo, kým sa dievča spamätalo natoľko, že prešla asi 800 metrov k domu, v ktorom býval strážnik? Robyn si nepamätá. Pán Gunner však nikdy nezabudne na mladé dievča so zakrvaveným ľavým lícom, ústami prelepenými páskou, rukami spútanými za chrbtom, ktoré bolo od pása dole nahé. Okamžite privolal sanitku, v ktorej Robyn stratila vedomie. Až na druhý deň okolo obeda lekári a psychológ dovolili policajtom, aby ju vypočuli. Robyn im však nevedela povedať takmer nijaké detaily. Čo najpresnejšie im opísala Briana aj jeho auto, ale bolo toho málo…

V sobotu 22. decembra sa policajti spojili so spoločnosťou Yahoo, aby sa pokúsili vypátrať chlapca, s ktorým si Robyn písala. Dúfali, že používal domáci počítač a nechodil do internetovej kaviarne. Vzhľadom na nesmierny počet ľudí, ktorí sa prihlasovali každý deň do siete, vyšetrovateľov čakala neľahká úloha.

Robyn sa po osemdňovej hospitalizácii vrátila domov k rodičom. Plastický chirurg sa pokúsil zbaviť ju jaziev na líci, ale psychické dôsledky sa možno ešte len prejavia. Dievča sa spočiatku nechcelo s nikým stretnúť a do jej izby mohla vojsť len jej najlepšia kamarátka Leila. Tá sa spočiatku vystríhala čo len spomenúť otrasný zážitok a rodičia ukryli aj počítač. Robyn však neustále myslela na to, že Brian možno opäť začal hľadať v sieti ďalšiu obeť. „Polícia by sa mala pripojiť na tú stránku, kde sme sa zoznámili,“ povedala matke. Tá však namietla, že to je určite málo pravdepodobné. „Ver polícii, určite ho skôr či neskôr dostanú…“
Niečo však Robyn hovorilo, že Brian je tam, možno na tej istej adrese, kde sa stretli oni dvaja. „Ja sa neodvážim,“ povedala Leile. „Už nikdy viac sa tam nebudem môcť pripojiť. Chcela by som však, aby si to skúsila…“ Leila sa dala nahovoriť a neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Ahoj, volám sa Brian a mám 18 rokov…

Talianska pornostar: Strauss-Kahn je slušný človek, a nie násilník

Leila neverila vlastným očiam, keď uvidela na obrazovke tieto slová. Napriek všetkej logike a opatrnosti údajný Brian znova surfoval na stránke, kde sa zoznámil s Robyn! „Napíš mu, že máš 16 rokov,“ povedala Robyn. Začali si písať a nakoniec Brian požiadal Leilu o schôdzku. Chcel sa s ňou stretnúť ešte v ten večer, ale dievčatá si uvedomili, že musia upozorniť políciu. Leila sa dohodla s Brianom, že sa stretnú na druhý večer.

Len čo sa odpojili, rodičia Robyn zatelefonovali na políciu. Na druhý deň sa policajti v civile rozostavili v nákupnom stredisku a čakali aj s Robyn na Brianov príchod. Krátko pred pol šiestou zastala pred strediskom biela Honda. „To je on,“ povedala Robyn, keď uvidela chlapca, ktorý z nej vystúpil. Inšpektor okamžite oznámil vysielačkou kolegom, že páchateľ je na mieste. Okolo Briana o niekoľko sekúnd stálo niekoľko policajtov a spútali mu ruky za chrbtom. Keď otvorili priehradku v palubnej doske, našli lepiacu pásku a nôž…

Keď Briana – naozaj sa tak volal – odviezli na policajnú stanicu, priznal sa. Riskuje 90 rokov väzenia za znásilnenie spojené s barbarskými činmi. Vyšetrovateľov prekvapilo, že Brian pochádza z dobrej rodiny, študoval na univerzite sociológiu, bol spoločenský a mal dobré známky. Prečo potom takto chladnokrvne znásilnil neznáme dievča? Ako po znásilnení Robyn mohol odísť pokojne domov, ako keby sa nič nestalo? Ako sa mohol o niekoľko dní vrátiť do siete a skúšať to znova? Dúfajme, že jedného dňa psychológovia odpovedia na tieto a ďalšie otázky…

Pch