Austrália nevyplatí dávky rodičom, ktorí nenechajú očkovať deti

875

Austrálska vláda zastaví vyplácanie štátnej sociálnej podpory tým rodičom, ktorí svoje deti odmietnu nechať očkovať. Rodiny takto môžu prísť o viac ako 11 000 austrálskych dolárov ročne.

Informoval o tom dnes spravodajský server BBC News. Doteraz rodiny s neočkovanými deťmi mohli dostávať rodičovské a ďalšie príspevky, ak mali k odmietaniu vakcín filozofické či náboženské dôvody.

Premiér Tony Abbott ale vyhlásil, že tieto pravidlá budú čoskoro podstatne sprísnené. Podľa neho zostane len malý počet náboženských či zdravotných výnimiek z nových nariadení, ktorá podporuje aj labouristická opozícia a ktoré majú vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka.

„Je to veľmi dôležité opatrenie, ktoré v maximálnej miere ochráni naše deti a naše rodiny,“ citovala predsedu austrálskej vlády televízie ABC. Premiér uviedol, že vláda má „obrovské obavy“ z rizika, ktoré pre zvyšok populácie predstavujú rodiny, ktoré sa rozhodnú svoje deti neočkovať.

„Túto voľbu … nepodporuje verejná politika ani lekárske výskumy a tieto akcie by formou dávok na deti nemali podporovať ani daňoví poplatníci,“ konštatoval Abbott.