Austrálskeho vedca Davida Goodalla zajtra na jeho vlastné želanie usmrtia.

531

Netrpí žiadnou nevyliečiteľnou chorobou, napriek tomu sa rozhodol zomrieť. A keďže v jeho vlasti je eutanázia nezákonná, priletel si austrálsky vedec David Goodall (104) pre smrť do Švajčiarska. Tú tu podstúpi už zajtra.

Goodall, ktorý je odborníkom na botaniku a ekológiu, je pevne rozhodnutý zomrieť. Kvalita jeho života sa totiž vraj zásadne zhoršila a on už skrátka nie je šťastný. „Hlboko ľutujem, že som dosiahol takého veku. Chcem odísť a nevidím na tom nič smutného,“ vyhlasuje pragmaticky.

Austrálsky štát Victoria eutanáziu síce vlani povolil, však príslušný zákon začne platiť až od júna 2019 a vzťahovať sa bude len na nevyliečiteľne chorých, ktorým zostáva menej ako pol roka života. Preto si Goodall pre asistovanú samovraždu priletel na kliniku do Bazileja. Z Perthu musel vo svojom veku uraziť nejakých 13 800 kilometrov! „Zo strany Austrália je to kruté. Tento starý muž by mal mať dovolené zomrieť doma vo svojej posteli, rovnako ako to možno urobiť tu vo Švajčiarsku,“ povedal nahnevane Ruedi Habegger, spoluzakladateľ kliniky Eternal Spirit.

„Akonáhle človek presiahne päťdesiatku alebo šesťdesiatku, mal by sa sám slobodne rozhodnúť, či chce ďalej žiť, alebo nie,“ odkázal vedec, ktorý si ešte na dnes naplánoval tlačovku.

Zajtra mu potom na klinike, na ktorú sa ročne obracia asi 80 väčšinou chorých a trpiacich ľudí s priemerným vekom 76 rokov, z ktorých tri štvrtiny sú cudzinci, vpravia do žíl smrtiaci chemický kokteil.