Bola tu vražda zo žiarlivosti. Migrant v Nemecku dobodal svoju pätnásťročnú expriateľku. Súd mu vymeral 8,5 roka

1268

Na 8,5 roka poslal v pondelok do väzenia súd v západonemeckom Landau migranta z Afganistanu, ktorý vlani v decembri v neďalekej obci Kandel dobodal svoju bývalú priateľku († 15). Súd o tom informoval na svojom webe. Muž bol súdený ako mladistvý, aj keď jeho presný vek nie je jasný. Prípad v Nemecku viedol k debatám o zisťovaní skutočného veku utečencov.

Abdul D. svoju bývalú priateľku Miu vlani 27. decembra videl na stanici v meste Kandel v sprievode dvojice jej kamarátov a začal skupinku sledovať. V jednom z obchodov v meste si potom kúpil nôž, ktorým Miu v neďalekej drogérii zavraždil. Zasadil jej najmenej sedem rán, smrteľná bola tá do oblasti srdca.

 Vražda zo  žiarlivosti 

Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Abdul D., ktorý sa svojej bývalej priateľke už skôr vyhrážal a ktorého po čine zadržali okoloidúci, konal zo žiarlivosti. A v túžbe po pomste kvôli tomu, že sa s ním dievča rozišla. Obžaloba pre Afganca žiadala trest desiatich rokov odňatia slobody, ktorý je v procesoch s mladistvými za bežných okolností maximom, obhajoba odporúčala trest sedem a pol roka väzenia.

Je za brutálnou vraždou dievčaťa Sýrčan?

Odsúdený, ktorého čin v krajine vyvolal pobúrenie, nemeckým úradom v roku 2016 povedal, že má 15 rokov. Posudok prokuratúry ale došiel k záveru, že mu je najmenej 17,5 roka a pravdepodobne okolo 20. Presnejšie sa jeho vek určiť nepodarilo, a tak bol mladík súdený ako mladistvý.

 Problematicky vek  migrantov 

Zisťovanie skutočného veku utečencov, ktorí pri príchode do spolkovej republiky nemajú dokumenty je problémom, s ktorým sa nemecké úrady stretávajú opakovane. Na určenie veku využívajú napríklad röntgen i ďalšie lekárske metódy, presne sa im ho ale často stanoviť nepodarí.

Afganec v susednej Viedni dobodal a zmrzačil ženu. Súd ho odsúdil na doživotie

Prípad vraždy citeľne poznamenal celé deväťtisícové mesto Kandel. Pravidelne sa v ňom konajú demonštrácie pravicových zoskupení proti migračnej politike vlády kancelárky Angely Merkelovej (CDU). Nezriedka veľmi agresívne protesty ale veľká časť miestnych kritizuje, pretože podľa nich s mestom nemajú nič spoločné a pravicoví aktivisti sa nimi len snažia získať politické body z cudzieho nešťastia.

Modelka znetvorená kyselinou Katie Piperová porodila dcéru Belle

Ministerská predsedníčka Porýnie-Falcko Malu Dreyerová (SPD) už vyjadrila nádej, že koniec súdneho procesu by do mesta mohol vrátiť pokoj.