Boss sicílskej Cosa Nostry 27 rokov na úteku! Dostal doživotie za vraždy sudcov Falconeho a Borsellineho.

3802

Sicílsky súd udelil trest doživotného väzenia najvyššiemu bossovi sicílskej mafie Cosa Nostra. Matteo Messina Denaro bol odsúdený za podiel na vraždách dvoch známych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho v roku 1992. Informovala o tom v stredu agentúra ANSA. Denaro je ale od roku 1993 na úteku, podľa agentúry ANSA je najhľadanejším muža Talianska.

Teraz päťdesiatosemročný Denaro prevzal vedenie Cosa Nostry potom, čo boli zatknutí jej predchádzajúci šéfovia Bernardo Provenzano (v roku 2006) a Salvatore Lo Piccolo (v roku 2007). K doživotnému trestu bol Denaro v neprítomnosti odsúdený už skôr, a to za vraždu desiatich ľudí v roku 1993 vo Florenci, Ríme a Miláne.

Giovanni Falcone jeho manželka a osobná stráž, ktorí zahynuli s ním pri bombovom atentáte

 Od roku 1993 na  úteku 

Sudca Giovanni Falcone viedol tvrdý boj s talianskou mafiou. V roku 1984 sa mu podarilo presvedčiť jedného z jej vysoko postavených členov Tommaso Buscetta k spolupráci s vyšetrovateľmi, čo umožnilo prvý „maxiproces“ s talianskou mafiou (1986-1992). Obžalovaných v ňom bolo 475 ľudí, 340 bolo nakoniec odsúdených, z toho dve desiatky na doživotie. O tomto procese, ktorý sa týkal Cosa Nostry, rozpráva aj film Prvý zradca, minuloročný neúspešný kandidát Talianska v zápolení o americkej filmovej ceny Oscar.

Obávaný mafián, ktorý s Escobarom založili medellínsky kartel je na slobode po 33 rokoch väzenia

Falcone a jeho nástupca Paolo Borsellino sa v roku 1992 stali obeťami dvoch atentátov, pri ktorých zomrelo aj niekoľko ďalších ľudí, vrátane Falconeho manželky.