Bratislavský penzión čelí kritike, odmietol ubytovať študentov z Turecka

Kritiku tureckého veľvyslanectva aj slovenského ministerstva zahraničia si vyslúžil bratislavský penzión, ktorý pred časom odmietol ubytovať študentov z Turecka. Ako dôvod uviedol to, že z bezpečnostných dôvodov neprijíma ľudí z Turecka a arabských krajín. Podľa tureckej ambasády ide o rasizmus a porušovania ľudských práv.

1397

Penzión Apartments Stella neďaleko Bratislavského hradu odmietol ubytovať troch študentov z Turecka, ktorí sa na Slovensko chystali prísť v rámci výmenného programu Erasmus +. Na objednávku cez internet im penzión lámanou angličtinou odpovedal, že z „bezpečnostných dôvodov“ neprijíma ľudí z Turecka a arabských krajín.

Na námietku, že je jeho postup rasistický, penzión odpovedal: „Neposkytujeme ubytovanie nikomu z krajín, v ktorých prebieha ozbrojený konflikt (Kurdi), vojna alebo vojenský puč. Nie, nie sme rasisti, sme len rozumne opatrní a myslíme na záujem našich ďalších zákazníkov.“

Komunikácia medzi penziónom a tureckými študentmi sa odohrala už pred nejakou dobou, na prípad upozornil až tento týždeň na sociálnej sieti jeden z ich kamarátov. Následne sa do veci vložilo aj turecké veľvyslanectvo v Bratislave, ktoré sídli len o ulicu ďalej ako penzión.

Takto vyzeralo zamietnutie rezervácie tureckým študentom:
„Čo najdôraznejšie odsudzujeme neprijateľné, spiatočnícke a rasistické stanovisko, ktoré je zamerané proti ľudským právam a nezlučiteľné s ľudskými hodnotami,“ uviedla ambasáda vo vyhlásení.

Slovenské ministerstvo zahraničia ku kauze uviedlo, že posudzovať ľudí na základe ich štátnej príslušnosti alebo národnosti je „diskriminačné“. Internetový rezervačný portál s penziónom prerušil spoluprácu.

Tureckí študenti sa nakoniec podľa slovenských médií v Bratislave ubytovali bez problémov v inom hoteli, čo sa celkom čudujeme.