Video so ženami, ktoré oslavujú v uliciach, zverejnila kurdská agentúra ANHA. Je na ňom vidieť dav miestnych obyvateľov, ktorý povzbudzuje jednu zo žien. Tá má v ruke tradičný moslimský odev, ktorý skončí v priebehu niekoľkých sekúnd v plameňoch. Ľudia ženu odmenia potleskom. Sýrska oslobodzovacia armáda za pomoci kurdských milícií YPG prevzala kontrolu nad 70 percentami mesta. Tvrdé boje s islamskou republikou ozbrojenci zavádzali celý júl.

Mesto Manbídž spadajúce do provincie Aleppo padlo do rúk islamistov v roku 2014, píše server Vice News. Je strategicky veľmi významné kvôli neďalekým hraniciam s Tureckom, odkiaľ do radov Islamského štátu často prúdi zahraničný bojovníci i vybavenie. Cez toto mesto tiež priekupníci vyvážajú časti ulúpených pamiatok, ktoré sa nachádzajú na území chalifátu.

Nadvláda islamistov je obdobná vo všetkých obsadených mestách v Sýrii aj v Iraku. Všetci musia dodržiavať prísne pravidlá. Každý deň sú svedkami verejných popráv ľudí, ktorí sa prehrešili proti zvrhléj interpretácii moslimského učenia. Ženy musia slúžiť mužom, vychádzať na ulicu môžu len výnimočne. Ak sa tak stane, na sebe nosí výhradne takzvanú burku, ktorá zahaľuje celé ich telo.

Systematické týranie žien potvrdzujú tiež pozorovatelia OSN. Bežné sú prípady znásilnenia, vrážd a sexuálneho otroctva. K najohrozenejším patria ženy z minority jezidov. Islamský štát takisto od žien vyžaduje, aby regrutoval ďalších bojovníkov a na sociálnych sieťach popisovali údajný bezstarostný život v obsadených mestách.