Július Rigo si za novodobé otrokárstvo vo Veľkej Británii a za ďalšie trestné činy odpyká 18 rokov väzenia. Trest mu vo štvrtok potvrdil pražský vrchný súd, ktorý zamietol aj odvolanie ostatných obžalovaných.

Rigova partnerka Darina Cicková kvôli obchodovaniu s ľuďmi strávi za mrežami deväť rokov, Karel Ádám šesť. Zvyšku skupiny – utečenej Blanke Sárköziovej a Rigovmu bratovi Jozefovi – potvrdil súd podmienečné tresty za kupliarstva a vydieranie.

Hlavného strojcu vykorisťovania Riga uznali české súdy vinným vedľa obchodovania s ľuďmi aj zo znásilnenia, vydierania, nebezpečného vyhrážania a z dvojitého manželstva s Cickovou. Vzali sa totiž napriek tomu, že Rigo už v Británii jednu ženu mal.

Prehovorila obeť sexuálnych otrokárov: Ukradli mi dôstojnosť, vzali mi práva

Za obchodovanie s ľuďmi hrozí osem až 15 rokov väzenia, súdy však Rigovi sadzbu zdvihli kvôli tomu, že spáchal ešte ďalšie závažné trestné činy. „Osemnásťročný trest je prísny, máme však za to, že nijako nevybočuje zo zákonnosti. Zbiehajú sa tu tri zločiny a dva prečiny,“ podotkol predseda odvolacieho senátu Luboš Vrba.

Tyranský pár z pekla! Predával maloleté dievča (15) na sex?!

Spomenul tiež, že Rigo bol trestaný už v minulosti a že svojou činnosťou spôsobil závažné škodlivé následky. „Získal prospech veľkého rozsahu, ktorý vznikol vykorisťovaním z práce druhých osôb. Častokrát pracovali v strese, strachu, boli fyzicky napádaní, museli odovzdávať všetku výplatu a dostávali z nej úplne mizivé prostriedky,“ opísal sudca, ktorý pochválil precízne dvestostranový rozsudok ústeckého krajského súdu.

V Európe zmizli tisíce detských utečencov, končia aj ako sexuálni otroci

Rigo a Cicková lákali v rokoch 2004 až 2016 sociálne slabých ľudí z Ústeckého kraja za lepším životom do cudziny. V Manchestri im potom zabavili doklady. Mužov nútili pracovať v umývačkách áut a ženy na vykonávanie prostitúcie, pričom im brali väčšinu zárobkov aj sociálne dávky. Svoje obete tiež prinútili k uzatváraniu účelových manželstiev s občanmi Nigérie i ďalších štátov mimo EÚ.

Pár takto získal zhruba 650tisíc eur. Rigo si za peniaze podľa svedkov kupoval drogy a hral na automatoch, Cicková si obstarávala drahé šperky. Riga svedkovia označili za násilníka, ktorý ich bil. Jednu z vykorisťovaných žien, ktorá otehotnela, údajne kopol do brucha tak, že potratila. Podľa súdu jednu zo žien tiež šesťkrát donútil k pohlavnému styku.

Zavraždila svojho pasáka! 22 ročná Alex sa vďaka koronavírusu dostane na slobodu!

Pätica vinu odmietala. Rigo tvrdil, že svedkovia sa mu chcú pomstiť. Ku znásilneniu už skôr uviedol, že by nikdy nepodviedol svoju manželku. Prostitúciu potom podľa neho dievčatá prevádzkovali dobrovoľne.

Policajti v starovekom Grécku boli otroci, prvú políciu mali Francúzi

Obhajcovia sa vo štvrtok snažili svedkami znevieruhodniť tým, že ide o ľudí závislých od drog a že ich výpovede sú chaotické a rozporuplné. Obete z radov žien sa podľa právnikov zaoberali prostitúciou už od útleho veku a do Anglicka prišli za rovnakým účelom.