V Európe zmizli tisíce detských utečencov, končia aj ako sexuálni otroci

1067

Viac ako 10-tisíc detských utečencov po svojom príchode do Európy zmizlo neznámo kam. Je tu veľká pravdepodobnosť, že sa ich mohli zmocniť organizované zločinecké gangy.

Tie môžu deti zneužívať napríklad ako sexuálnych otrokov. S odvolaním sa na Europol to uviedol The Guardian.

Organizácia Save the Children odhadla, že vlani sa do Európy dostalo na 26 000 detí bez sprievodu príbuzných.

Europol pri svojom odhade opierajúcim sa o 900 analytikov a styčných policajných dôstojníkov, došiel k záveru, že asi 27 percent z milióna minuloročných prichádzajúcich tvorili mladistvými. „Nie všetky tieto deti sú bez sprievodu rodičov, ale máme dôkazy, že veľká časť z nich zrejme bez sprievodu rodičov je,“ prezradil šéf štábu Europolu Brian Donald.

Podľa neho po registrácii na európskej pevnine zmizli tisíce maloletých migrantov. Len v Taliansku je nezvestných na 5000 detských utečencov, ďalšie tisíce postrádajú vo Švédsku. Donald pripustil, že nie všetky nezvestné deti sa museli stať obeťou zločincov, niektoré môžu byť u príbuzných. Úrady skrátka nevedia, kde môžu tieto deti byť.

Podľa Europolu je 10 000 nezvestných detí skôr opatrný odhad celkového počtu detí, ktoré v Európe zmizli. Existujú už dôkazy, že niektoré deti boli sexuálne zneužité.