Budú dražiť nástroje použité pri pitve Elvisa Presleyho

Pitevné nástroje použité pri balzamovaní tela Elvisa Presleyho a pri jeho príprave na pohreb v roku 1977, ako aj ceduľka s menom, zavesená na spevákovom palci po jeho smrti, pôjdu do dražby v aukčnej sieni v americkom Chicagu.

1336

Nástroje budú na predaj 12. augusta v dražobnej sieni Leslie Hindman Auctioneers. Medzi predmetmi sa budú nachádzať gumené rukavice, lekárske kliešte, štetce na pery, hrebeň a ceruzka na oči, injekčné striekačky, arteriálny katéter (hadička) a háky na výduť brušnej aorty. Všetky tieto predmety boli podľa tvrdenia aukčnej siene použité len raz.

Zbierku dlhé roky uchovával balzamovač z pohrebného ústavu v americkom Memphise, ktorý si želal zostať v anonymite.

Na štítku, ktorý visel na spevákovom palci na nohe, je meno John Doe. Používali ho namiesto pôvodnej ceduľky, ktorú ukradol fanúšik počas chaosu v nemocnici.

„Zamestnanec pohrebného ústavu, ktorý pripravoval telo, si nechal menovku, nástroje, ako aj správu z prípravy pozostatkov na pohreb, suché čistiace tampóny, vešiak na spevákov oblek, kravatu a faktúru za dovoz rakvy – všetky tieto veci sú označené ako „Elvis Presley“. Informácie poskytla hovorkyňa aukčnej siene Mary Williamsová.

Predmety sa budú predávať v dvoch skupinách a aukčná sieň odhaduje, že jednu skupinu predá za 6000-8000 dolárov (4671-6228 eur) a druhú za 4000-6000 dolárov (3114-4671 eur).

Hovorkyňa pripustila, že dražbu budú niektorí ľudia vnímať ako kontroverznú a „budú sklamaní“ z predaja týchto vecí, ale podľa jej slov dopyt po spomienkových predmetoch Elvisa Presleyho bol vždy silný: vlani sa v aukcii predal prameň jeho vlasov za 18.300 dolárov (14.248 eur).

„Ide o to, vlastniť aspoň kúsok z celebrity… a môžete sa k nej dostať bližšie než vlastnením balzamovacích nástrojov?“ povedala hovorkyňa pre tlačovú agentúru Reuters.

Rozvod Elvisovej dcéry. Len na právnikov dá manželovi sto tisíc dolárov

Elvis Presley zomrel 16. augusta 1977 na srdcové problémy, po užití kombinácie liekov na predpis, vo veku 42 rokov. Dodnes je jednou z najlepšie zarábajúcich mŕtvych celebrít. Podľa internetovej stránky Forbes.com zarobil v roku 2009 až 55 miliónov dolárov (42,82 milióna eur).