Táto nádherná žena mala všetko. Krásu, peniaze, slávu, a tri deti. Žila príliš rýchlo a zomrela príliš, príliš skoro. Catya Sassoon, dcéra šampónového kráľa. Zabila ju príliš veľká dávka. Možno príliš veľká dávka života.

Vidal Sassoon. To je meno, niečo ako mýtus. Príbeh malého kaderníka z Londýna, ktorý dobyl svet. Tvoril účesy Audrey Hepburnovej, Jane Fondovej, aj Lize Minelliovej. To on vymyslel účes zvaný páža. Svojím vynálezom, šampónom Vidal Sassoon, rozmaznával milióny žien. Je dokonca možno najbohatším kaderníkom na svete. Svoje miliardové impérium už ale predal.

Teraz stojí Vidal Sassoon pri hrobe svojej dcéry a plače. Sú to slzy otca, ktorý sa cíti byť vinný. Lebo svojmu dieťaťu dával príliš veľa peňazí a len veľmi málo času: „Cítim toľkú vinu,“ vzlyká. Jeho dieťa, jeho Catya. Hovoril jej Cica.

 Slzy v zlatom  paláci 

Catya naozaj vyrastala v zlatom paláci, či klietke. Otec bol neustále na služobných cestách, mama herečka tiež nikdy nebola doma. Pre malú Catyu zvýšil iba nekonečný a chladný luxus. Keď mala iba 6 rokov, po prvý raz experimentovala s drogami. Vyzerala ako malý anjelik. Ale taký, ktorý spoznal peklo. A von sa z neho už nedostala. V deviatich rokoch sa jej detstvo prudko skončilo. „Znásilnil ma priateľ môjho otca,“ priznala sa Catya oveľa neskôr.

Ako 13-ročná už Catya bez výberu spávala s hociakými chlapmi a z nudy kradla autá.

V štrnástich rokoch Catya organizovala drogové večierky a následkom hrozného správania ju vyhodili zo školy. Catya ušla do New Yorku a zamestnala sa ako modelka. Za hodinu dostávala v prepočte 20 000 korún. Lenže všetky zarobené peniaze znova dávala na drogy. Alebo za hriešne drahé handry. Alebo na cestovanie: „Už v tej dobe mi nerobilo problémy prenajať si súkromné lietadlo a odletieť s kamarátmi kamkoľvek na zemi.“

Sex, drogy a alkohol sa nevyhli ani NHL, čisté rockové hviezdy

Medzitým robila závratnú kariéru. Módni návrhári a ich agentúry ju milovali. Najznámejšie časopisy ako Cosmopolitan, Rolling Stone prinášali jej tvár na titulných stránkach. A ak náhodou nestačili honoráre, tak zaskočil ocko a vypomohol z finančnej tiesne. V pätnástich rokoch sa Catya vydala za syna istého filmového producenta. Bolo to manželstvo ako ošiaľ. Alkohol a kokaín brali až do extázy. Po jednej z týchto drogových orgií Catya padla do kómy. Prebrala sa až po ôsmich dňoch.

V osemnástich sa dala rozviesť – a skúsila začať nový život. Jej mama Beverly zaviezla dcéru na známu odvykaciu kliniku Betty-Ford. Po dvoch mesiacoch bola vyliečená. Vraj.

Robbie Williams: Dnešné popové hviezdy sú nudné, pretože neberú drogy

„Veď som mohla byť dávno mŕtva,“ hovorila Catya vtedy. Zostávalo jej ešte 15 rokov života. Pätnásť rokov medzi peklom a nebom.

Catya sa stala herečkou. Nielen kvôli kráse a známostiam. Mala skutočný talent. Jeden z jej filmov sa volal „Tanec so smrťou“. A Catya tancovala aj v reálnom živote. Znovu začala šňupať kokaín, znovu navštevovala odvykacie kliniky, a opäť sa vracala k drogám.

Whitney Houston si vždy priala drogy, aj k narodeninám

 2 deti a tanec v  snehu 

Catya bola divá, bláznivá, osamelá. O svojom otcovi hovorila: „Veľmi dobre vie, ako byť dobrým šéfom podniku. Ale vôbec nevie, ako byť dobrým otcom.“
Medzitým ale spoznala aj trocha ozajstného šťastia. Nuž, trochu, niekomu by to stačilo na celý život. Catya sa vydala za spisovateľa Joa Myersa a stala sa matkou. Jej syn London keď zomrela mal 11 rokov a dcérky dvojičky 10 rokov. Zdravé deti, manžel, ktorý ju miloval – to, čo by iným dalo nádej a oporu, bolo pre Catyu stále málo.

Rok pred svojím koncom začala znova piť. A šňupať. A pomaly umierať.

Prostitútky 80 rokoch: sex, drogy a denný boj o život

Posledný večierok. Silvester v Hollywoode. Biely sneh v Hollywoode. Ale nie taký ako u nás. Catyu a manžela pozvali susedia. Dostala tam závrate, ospravedlnila sa a šla skôr domov. Ešte jednu dávku, poriadnu. Príliš veľkú. Poslednú. Ráno ju našiel v spálni manžel. Ležala na posteli a bola mŕtva. Mala iba 33 rokov. Lekári museli povedať pravdu: „Zabil ju koktail z drog.“

Catya si život nevzala, ona ho prosto odhodila.

zed