Celebrity a ich IQ

1334

My chceme vedieť, či je priame spojenie medzi inteligenčným kvocientom a úspechom. Pozrime sa na to cez povrchný Hollywood, ktorému ide hlavne o výzor. Zdá sa, že napriek všetkému sa aj tu ľahšie presadia tí inteligentnejší. Napríklad taká Sharon Stone. Nielenže dobre vyzerá, ale podľa IQ testov so skóre 154 bodov patrí k nadpriemerne inteligentným a aj k nadpriemerne úspešným. Sused z Rakúska, Arnold Schwarzeneger, ktorý nás očarovával v akčných filmoch, sa možno aj vďaka IQ 135 rozhodol opustiť krajinu vyprážaných rezňov a presadiť sa v Amerike, kde sa z neho napokon stal guvernér. Na porovnanie, priemerný človek má IQ niekde medzi 85 a 115 bodmi. Každý, kto má výsledok vyšší ako 115, patrí k nadpriemerne inteligentným. No inteligencia sama osebe nestačí, v tomto sa zhodujú aj experti. Na to, aby ste dosiahli úspech, potrebujete aj vyžarovanie, sebavedomie. Ak ho máte, môžete dobehnúť body stratené v akýchsi testoch. Keď už sme pri tom, väčšina nadpriemerne inteligentných máva veľké problémy s nadviazaním sociálnych kontaktov a integráciou, či dokonca psychické poruchy. 

V tomto prípade ľudom s vysokým IQ chýbajú ďalšie dve písmenká EQ – emočný inteligenčný kvocient. Harvardský profesor Howard Gardner ho označuje ako opozíciu k IQ testu. Na to, aby sme mohli inteligenciu osoby opísať naozaj dôkladne a komplexne, by sa do IQ testov mali pridať aj otázky s EQ výpovednou hodnotou. Zoberme si napríklad prominentného boxera Muhammada Aliho, ktorý má IQ len 78 (a napriek tomu je to osobnosť!) a porovnajme to s predlohou filmovej postavy Forrestom Gumpom, ktorý mal IQ 75. Napriek tomu je Gardnerova teória o potrebe zaradenia EQ testov do testov inteligencie ostro kritizovaná najmä preto, lebo emočný kvocient je matematicky ťažko zmerateľný. Na Gardnerovu obranu môžeme povedať len to, že EQ má určite svoje opodstatnenie, lebo inak si nevieme predstaviť, ako by sa v šoubiznise mohli udržať Britney či Paris…

IQ 160
Quentin Tarantino
režisér kultových filmov
Narodený: 27. 3. 1963
Znamenie: baran
Vzdelanie: v pätnástich prestal chodiť do školy a zapísal sa na herectvo
Filmový génius
Tarantina od malička fascinoval svet na filmovom plátne, ktorý bol aj príčinou, prečo mal viac hodín nasedených v kine ako v školskej lavici. Jeho genialitu si môžete všimnúť najmä na jeho rétorike, filmových ľahko ironických dialógoch a prepraco-vanom humore. V roku 1995 sa mu dokonca podarilo za film Pulp Fiction získať to najvyššie ocenenie – Oscara za najlepší scenár.

 

IQ 154
Sharon Stone

Charita na prvom mieste
Narodená: 10.3.1958
Znamenie: ryby
Vzdelanie: skončila iba strednú školu, prerušila štúdium umenia
To, že je Sharon Stone „nadčlovek“, zistili v jej útlom veku rodičia. Ako desaťmesačné dieťa vedela rozprávať a chodiť, v prvej triede čítala knihy tak rýchlo, ako ostatné decká hltali hamburgery, neskôr vyhlásila, že už na základnej sa cítila ako štyridsaťročná… Nebolo jej to však na škodu, jej mladistvý výzor a herecké výkony jej priniesli slávu a uznanie, no a napokon vďaka nej uzrelo svetlo sveta pomenovanie sexelligentná, ktoré jej dokonale prischlo… Nik sa tomu ani nečuduje, stačí si pozrieť Základný inštinkt a zistíte, že tento titul môže nosiť jedine ona…

 

IQ 151
Bill Gates
 
Narodený: 28. 10. 1955
Vzdelanie: s vyznamenaním ukončil Harvardovu univerzitu
Softvérový boh s dobrým srdcom
Najbohatší muž na svete, ktorého prezývajú aj Mr. Mi-crosoft si svoje peniaze na rozdiel od mnohých celebrít a herečiek vydrel ozajstnou prácou. Už ako sedemnásťročný prejavil svoju programovateľskú zdatnosť a navrhol program na tvorbu školských rozvrhov a zinkasoval 4 200 dolárov, s ktorými rozbehol svoju prvú firmu. V poslednom čase však opúšťa tróny svojich firiem a venuje sa činnosti, ktorá ho naozaj napĺňa – charite.

 

IQ 140
Madonna

kráľovná popu
Narodená: 16. 8. 1958
Znamenie: lev
Vzdelanie: na strednej škole končila vždy s vyznamenaním, tanečnú vysokú školu ukončila predčasne
Samoznačka
Nie nadarmo je kráľovnou popu, spieva, hrá, píše si sama texty k piesňam, tancuje, píše knihy, režíruje, občasne je z nej modelka a návrhárka – táto žena jednoducho nepovažuje nič za nemožné. Vďačí za to najmä tvrdej sebadisciplíne, odvahe a vysokej porcii inteligencie, ktorá jej bola nadelená do vienka. Veď ako by sa inak mohla udržať vyše 25 rokov v tvrdom biznise a zarábať milióny, stále sa znovu objavovať?

 

IQ 135
Arnold Schwarzeneger

Akčný guvernér
Narodený: 30. 7. 1947
Znamenie: lev
Vzdelanie: ukončil medzinárodné hospodárstvo a získal čestný doktorát
Arnie sa vždy snažil myslieť out of the box, no Rakúsko nebolo na takýto prístup ešte pripravené, a tak rok po tom, ako ho zvolili za pána vesmíru, mu viac nebolo treba na to, aby sa zbalil a presťahoval sa do Hollywoodu na herecký Olymp. Po tom, ako získal všetky svoje méty, oženil sa s Mariou Shriver, dámou patriacou do klanu Kennedyovcov, vďaka čomu je dnes z neho republikánsky guvernér Kalifornie.