Cesta k úlohe cez posteľ. Herečky prehovorili o sexistickom Hollywoode

552

Neslávne známe hollywoodske praktika „obsadzovaní rolí cez posteľ“ nie je mýtus. V posledných rokoch o svojich skúsenostiach so zvykom mocných filmových osobností, vrátane režisérov a producentov, ponúkať ašpirujúcim mladým hviezdičkám pomoc v kariére výmenou za sexuálne služby prehovoril rad celebrít.

CHARLIZE THERON Prehovorila o „gaučovej“ kultúre obsadzovania rolí, s ktorou sa stretla v počiatkoch svojej kariéry. V rozhovore v roku 2005 uviedla: „Pripadalo mi trochu divné, že sa koná konkurz v sobotu večer v dome režiséra v Los Angeles, ale hovorila som si, že je to si normálne. Bol v pyžame a la Hugh Hefner. Išla som ďalej, on mi ponúkol drink a ja si pomyslela: Páni, to herectvo je vážne pohodová vec. Čoskoro však bolo jasné, o čo mu vlastne ide. Ale dala som mu najavo, že to sa nestane. že si na to vybral zlú babu.“
THANDIE NEWTON – Herečka odhalila temnú stránku Hollywoodu v minulom roku, keď sa zverila s konkurzom zo začiatku svojej kariéry. „Bol tam režisér, ktorý nakrúcal kamerou zábery pod moju sukňou. Povedal mi, nech začnem samu seba dotýkať a myslím pritom na muža, ktorý sa so mnou v tej scéne bude milovať. Pripadalo mi to trochu divné, ale v miestnosti bola aj žena, ktorá viedla casting, a tiež už som predtým robila na konkurzoch dosť divné veci, a tak som to urobila.“ Neskôr sa dozvedela, že dotyčný púšťa nahrávku z toho konkurzu svojim priateľom pre pobavenie.
GLENN CLOSE – Hviezda Osudovej príťažlivosti nedávno prehovorila o konkurze „spoločne s hercom, ktorý vtedy bol veľmi slávny“. A dodala: „Vošla som dnu a tam stála posteľ. Mala som so sebou scenár, ale on nepoznal svoje repliky, ani sa neobťažoval si ich doniesť so sebou. Bolo to príšerné. Neskôr som si uvedomila, že to bolo niečo ako priviesť fenku k psíkovi, aby videli, či na ňu bude chcieť skočiť.“
MEGAN FOX – Hviezda Transformers sa v roku 2009 zverila časopisu GQ, že pokladá praktiky mužov využívajúcich herečky v Hollywoode za „srdcervúce“. „Niektorí z týchto ľudí sú hollywoodske legendy,“ vyhlásila. „Máte sa s nimi stretnúť a tešíte sa, hovoríte si: Nemôžem uveriť, že si so mnou tento človek chce porozprávať! A potom zistíte, že mu rozhodne nejde o rozprávanie.“
GOLDIE HAWN – Začiatkom tohto roka povedala Goldie divákom, že keď mala 19 rokov, odmietla návrhy slávneho novinového kresliara. Ten jej následne odporučil, aby „sa vydala za nejakého zubára, pretože z nej nikdy v živote nič nebude“. Potom, čo získala Oscara, mu Hawnová poslala list s poznámkou, že sobáš so zubárom nepotrebovala.
ASHLEY JUDD – Herečka vystupuje v najnovšej kauze sexuálneho obťažovania vo filmovom priemysle. Jeden z najmocnejších mužov Hollywoodu Harvey Weinstein vraj dlhé roky sexuálne obťažoval ženy vo filmovom priemysle. Producenta kvôli afére vyhodili z vedenia vlastnej produkčnej firmy The Weinstein Company. „Ženy v Hollywoode si o Harveym medzi sebou rozprávali už veľmi dlhú dobu a je načase, aby sa o tom hovorilo verejne,“ uviedla herečka britskému denníku The Guardian.
GWYNETH PALTROW – V roku 2010 zaspomínala, ako v čase, keď bola začínajúcich mladá herečka, jej ktosi ponúkol dokončiť stretnutie v posteli. „Odišla som. Bola som úplne v šoku. Ale chápem, že to u niektorých herečiek môže vyvolať obavy.“ Teraz blondínka prehovorila aj o svoje skúsenosti s Weinsteinom. Obťažoval ju počas nakrúcania filmu Emma v roku 1996.
ANGELINA JOLIE – Herečka má aj negatívnu skúsenosť s producentom, ktorého kvôli sexuálnemu škandálu už opustila manželka. Angelina Jolie po neslušných návrhoch zo strany producenta počas natáčania snímky Podoby lásky z roku 1998 s ním už nikdy nechcela spolupracovať.