Ochrancovia prírody chcú zriadiť rezerváciu pre jedného vzácneho orangutana

231

Alba je päťročná orangutanka, ktorú pašeráci chytili v lesoch ostrova Borneo a zavliekli v klietke do jednej z dedín na ostrove. Tam ju v zúboženom stave našli ochrancovia prírody z organizácie Borneo Orangutan Survival Foundation. Alba je jediný známy exemplár albínského orangutana.

Keď Albu našli, trpela mnohými infekciami, dehydratáciou a podvýživou. Bola niekoľko dní držaná v malej klietke, čo sú samozrejme úplne nevyhovujúce podmienky. Pracovníci organizácie sa domnievajú, že po rekonvalescencii je možné Albu vypustiť späť do voľnej prírody. Má to však jeden háčik. Opica zle vidí a asi by vo voľnej prírode, odkázaná len sama na seba, neprežila. Ochrancovia prírody sa preto rozhodli pre ňu vytvoriť špeciálnu rezerváciu pozostávajúcu z 12 akrového oploteného pozemku v lesoch neďaleko záchrannej stanice orangutanov. Vytvorí sa tak dostatočne veľký prirodzený biotop a súčasne bude Alba pod ochranou a v bezpečí.

Aby takáto rezervácia mohla vzniknúť, vyhlásila nadácia verejnú zbierku s cieľom vybrať potrebných 80 tisíc dolárov na odkúpenie pozemku. Do budúcnosti by v tejto rezervácii nežila len Alba, ale aj ďalšie orangutany, ktoré stihol podobný osud. Koľko sa zatiaľ podarilo vybrať finančných prostriedkov, organizácie nezverejnila. Dúfajme, že sa jej bohumilý zámer podarí a bielu orangutanku Albu bude čakať lepší život.