Chcel si schuti zastrieľať ako na strelnici. Čech sa vydal do Sýrie, aby sa pridal k IS

Chcel zabíjať amerických a ruských vojakov.

828
Dvadsaťjedenročný Čech, ktorý sa chcel pridať k Islamskému štátu sa chystal zabíjať amerických a ruských vojakov a pripustil aj popravy. Na letisku v Istanbule ale pri prehliadke spanikáril a všetko priznal. Mužovi hrozí až výnimočný trest. Vyplýva to z materiálov Krajského súdu v Plzni.
„Chystal sa zabíjať amerických a ruských vojakov bojujúcich proti Islamskému štátu, ale pripúšťal aj to, že by aj popravoval. Uviedol, že by si ľudí určených na popravu vyberal a nevykonával by ich tak brutálne. Treba vidieť, že sa chcel stať vojakom, ktorý podlieha rozkazom, navyše mal navštevovať práve webové stránky so zábermi brutálne vykonávaných popráv. Predmetom útoku teda podľa neho mohli byť aj civilisti,“ líči výpoveď Jana S. uznesenie Krajského súdu v Plzni, ktoré získal Spravodajský web Českého rozhlasu.
poprava
Muž zo Spáleného Poříčí na Plzeňsku je od júla tohto roku vo väzbe. Turecká polícia ho vo februári zadržala na letisku v Istanbule pri ceste do Sýrie. Mladík sa zdal policajtom podozrivý. Po prehľadaní vecí zistili, že jeho mobilný telefón obsahuje videá o Islamskom štáte a muž sa pod psychickým tlakom priznal.
Ján S. bol podľa kolegov z práce tichý samotár. Nebezpečné plány ale pripravoval minimálne od začiatku roku 2014. Cestu do Sýrie si starostlivo pripravil. Do Gaziantepe si kúpil jednosmernú letenku. Odtiaľ chcel pokračovať autom, ktoré si rezervoval. „Dokonca vo svojom telefóne mal podľa svojej výpovede stiahnutú mapu s touto hranicou aj vyhľadávač, podľa ktorého mal k tejto hranici z Gaziantepe dôjsť. Mal dokonca premyslené, že ak by vyšiel okolo polnoci, bol by okolo druhej ráno pri hraniciach so Sýriou, následne plánoval ísť do mesta Jarabulus, ktoré leží za touto hranicou a v ktorom pôsobia Islamský štát,“ cituje server z materiálov súdu.
V Sýrii chcel následne nájsť „nejaké ľudí z IS“ a absolvovať dvoch až trojmesačné výcvik. „Potom chcel bojovať a zabíjať amerických a ruských vojakov,“ uviedol súd.
Mladík si podľa uznesenia súdu uvedomoval, že koná protiprávne. „Vedel, že keď tam odíde a potom sa vráti, že by ho pravdepodobne zavreli asi za terorizmus, vedel, že ak tam odíde a pridá sa k Islamskému štátu bojovať, je to v Českej republike nezákonné a mohol by byť zavretý,“ píše súd .