Chcú popravovať rovnakým plynom ako nacisti v Osvienčime! V Arizone sa plánujú vrátiť k zvykom z vojny

1009

Arizona sa znovu chystá popravovať v plynovej komore. Plynom sa naposledy v tomto americkom štáte popravovalo v roku 1999 – vtedy bol podľa zákona pripravený o život bankový lupič a vrah z Nemecka. Bol to prvý prípad od II. svetovej vojny, kedy na americkej pôde zomrel nemecký občan Walter LaGrande. Na trest smrti v arizonských celách ešte čaká celkom 115 väzňov.

Arizonská väznica Florence za získanie dostatočného množstva kyanidu k uskutočneniu popravy plynom, ktorá sa chystá v najbližšej dobe, zaplatila viac ako v prepočte vyše 1 600 eur. Naposledy sa týmto spôsobom za múrmi florenceského väzenia popravovalo pred vyše 22 rokmi.

 Zomieral dlhých  18 minút 

Vtedy v plynovej komore zomrel Nemec Walter LaGrande, ktorý pri pokuse o vylúpenie banky v roku 1983 pripravil o život 63ročného úradníka. K humánnemu poňatie popravy ale mal tento výkon trestu smrti celkom ďaleko – trvalo 18 minút, než La Grandaho plyn usmrtil.

Za 5 vrážd a 6 znásilnení TREST SMRTI

Okolnosti prípadu pritom vyvolávajú ďalšie nepríjemné spomienky. Tento väzeň sa totiž nielen stal prvým nemeckým občanom od druhej svetovej vojny, ktorého Spojené štáty popravili. Navyše ho zabíjala rovnaká látka ako väzňa v nacistických plynových komorách v Osvienčime medzi rokmi 1942 a 1945, upozornil web denníka Daily Star.

Aké posledné jedlo pred popravou si objednal vrah odsúdený na trest smrti?

Väznica použila kyanid v pevnom skupenstve, ktorý sa La Grandemu vhodil do kyseliny umiestnenej pod stoličkou, ku ktorej bol v komore smrti pripútaný. Kyanid sa premenil v plyn a začal smrteľne pôsobiť.

Celá plynová komora bola kvôli tejto poprave z roku 1999 zrekonštruovaná a novo vybavená. Súčasťou prípravných prác k poprave bola tiež skúška tesnosti dverí a okien. Prebiehala za pomoci plameňa sviečky, ktorý sa umiestňoval k rámom, aby bola zaistená vzduchotesnosť a bezpečnosť ľudí mimo komoru.

Trest smrti pre slovenského pedofila? Aj jeho obhajca bol pre túto variantu

 Kontrola vlasov  mŕtvoly 

Po vykonaní popravy do miestnosti vstúpili bachari s plynovými maskami, súčasťou bezpečnostných opatrení bolo aj prehrabávanie odsúdencových vlasov pre prípad, že by sa v nich zachytil zvyšok smrtiaceho plynu.

Zatiaľ vôbec posledná poprava v Arizone prebehla v roku 2014, kedy väzeň Joseph Wood zomrel „klasickú“ injekcií. Ani vtedy však poprava neprebiehala, ako mala. Po vstreknutí celkom 15 rôznych injekciou do krvi, Wood umieral dve hodiny.

Úplne prvý, koho v Arizone popravili plynom, boli v roku 1934 bratia Manuel a Fred Hernándezovci, uvádza vládny web corrections.az.gov.