Zadržovaný bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič sa vo štvrtok objavil v bieloruskej štátnej televízii, kde sa v rozhovore v slzách priznal k organizovaniu protivládnych protestov a povedal, že rešpektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Pratesevičova rodina a opozície uviedli, že rozhovor bol vedený pod nátlakom. Na zápästiach mal novinár stopy mučenia.

Bieloruská bezpečnosť zadržala Prataseviča a jeho partnerku Sofii Sapegaovu 23. mája po vynútenom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré s nimi a ďalšími cestujúcimi mierilo z Atén do litovského Vilniusu. Od svojho zatknutia sa bývalý hlavný redaktor informačného kanála next objavil na obrazovkách tretíkrát.

„Je bolestné sledovať, priznanie ‘Ramana Prataseviča. Jeho rodičia veria, že bol mučený. To nie je Raman, ktorého poznám,“ uviedol Franak Viačorka, ktorý pôsobí ako poradca opozičnej vodkyňa Svjatlany Cichanouskej. „Je rukojemníkom režimu a my musíme urobiť všetko pre to, aby bol prepustený spolu s ďalšími 460 politickými väzňami,“ napísal na twitteri.

Video, na ktorom sa minulý mesiac priznala Pratasevičova priateľka Sapegaová, ktorá má ruské občianstvo, podľa opozície tiež vzniklo pod nátlakom. Lukašenkova kancelária na žiadosť Reuters o komentár nereagovala.

 Otec:  Môj syn by toto nepovedal 

Bieloruské úrady už skôr Prataseviča označili za extrémistu, ktorý podnecoval k násiliu, a tvrdia, že priznanie opozičníkom v televízii sú dobrovoľná.

Ďalší zavraždený novinár! Dorazil na miesto činu skôr než polícia.

Pratasevič povedal, že rozhovor poskytuje z vlastnej vôle. „Som si takmer istý, že ma verejne odsúdia a že zo zhromaždenia na moju podporu nič nebude,“ povedal. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžite som priznal svoju vinu pri organizovaní masívnych neoprávnených podujatí,“ povedal Pratasevič. „Veľa som kritizoval Alexandra Grigorievič (Lukašenka), ale keď som sa začal viac zaoberať politickými témami, začal som chápať, že robí správnu vec, a určite ho rešpektujem,“ poznamenal novinár v 90-minútovej videu.

Vrah zaklopal na dvere a začal strieľať: Novinár zomrel v nemocnici

Ku koncu rozhovoru sa Pratasevič rozplakal a povedal, že sa raz chce oženiť a mať deti.

Jeho otec agentúre AFP povedal, že mu rozhovor spôsobil bolesť. „Poznám svojho syna veľmi dobe a myslím si, že by nič také nepovedal. Zlomili ho a donútili ho, aby povedal, čo chcú,“ uviedol.

Západné štáty za vynútené pristátie lietadla Lukašenka kritizujú a zároveň zaviedli voči bieloruským činiteľom sankcie kvôli potlačeniu protestov po minuloročných voľbách. Víťazom augustových volieb bieloruské úrady opäť vyhlásili hlavu štátu Lukašenka, ale podľa mnohých v skutočnosti vyhrala Cichanouská, ktorá sa krátko po voľbách uchýlila do susednej Litvy. V pondelok Cichanouská povedala, že je Pratasevič pravdepodobne vo väzení bitý a mučený. Právnik, ktorý ho navštívil, povedal, že je v poriadku.

Ďalší útok na novinára! Investigatívnu novinárku postrelili pred jej vlastným domom

 Vjasna: Je pod nátlakom, prinajmenšom   psychickým 

Už v stredu sa objavilo v provládne televíznej stanici video, kde Pratasevič vyzýva na zastavenie protestov. Na prvý pohľad sa väznený novinár zdá byť uvoľnený, pofajčieval a hovorí na vypočúvajúceho dôstojníka mimo záber, ale mladý Bielorus má viditeľné modriny. „Musíme sa vzdať protestov, teraz nemôže byť žiadna taká aktivita. Keď som bol vo Vilniuse, otvorene som hovoril, že protesty v uliciach nie sú potrebné,“ vyhlasuje Pratasevič.

Podobnosť čisto náhodná pri vražde maltskej novinárky

Šéf bieloruskej ľudskoprávnej organizácii Vjasna uviedol, že Pratasavič musel byť donútený, aby niečo také povedal, a pripomenul, že novinár čelí „nespravodlivým, ale veľmi vážnym obvineniam. Všetko, čo Pratasavič povie, bude vyrieknuté pod nátlakom, prinajmenšom psychickým,“ komentoval Ales Bjaljacki pre agentúru AFP. „Čokoľvek povedal a povie, je čistá propaganda bez akéhokoľvek pravdivého základu,“ dodal.