Ďalší útok na novinára! Investigatívnu novinárku postrelili pred jej vlastným domom

1234

Čiernohorskú investigatívnu novinárku Oliveru Lakićovu, ktorá je už niekoľko rokov terčom vyhrážok kvôli článkom o korupcii, v utorok večer postrelil neznámy útočník. Redaktorka nezávislého listu Vijesti bola v hlavnom meste Podgorici zasiahnutá do nohy a jej život nie je ohrozený, informoval v stredu denník. Útok, ktorý odsúdila Rada Európy, vyvolal protest stoviek Čiernohorcov.

Lakićová sa stala obeťou útoku už v minulosti. V marci 2012 ju páchateľ prepadol pred domom, v ktorom novinárka býva, a surovo ju zbil. Na rovnakom mieste sa odohral tiež utorkovej útok.

„Podľa všetkého si na ňu počkali pred vchodom, kde bola zbitá pred šiestimi rokmi. Pristúpil k nej nejaký človek a strelil ju do nohy. Ona hovorí, že tam boli ešte dvaja ľudia, ktorí utiekli,“ povedal šéfredaktor denníka Vijesti Mihailo Jovovičovi.

„Ako dlho sa toto bude v našej Čiernej Hore diať? Ani jeden útok na Lakićovou nebol vyriešený. Mnohé prípady, o ktorých písala a ktoré ukazujú na trestnú činnosť, neboli vôbec vyšetrované,“ dodal.

Niekoľko stoviek osôb sa v stredu zhromaždilo pred sídlom vlády v Podgorici. Protestujúci obvinili úrady, že robia málo pre vyriešenie útokov na novinárov. Niektorí mali transparenty s nápismi „Stop násiliu“ a „Za život bez strachu“.

Lakićovou navštívili v nemocnici zástupcovia amerického veľvyslanectva a Európskej únie. Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland podľa agentúry AP uviedol, že ho streľba „šokovala a zarmútila“.

Za šesť rokov starý útok na Lakičovu bol nakoniec páchateľ právoplatne odsúdený. Avšak motív tohto trestného činu nikdy nebol zistený, rovnako ako zostal neznámy ten, kto si prepadnutia novinárky objednal.

Vijesti uviedli, že Lakićová v posledných mesiacoch, podobne ako aj predtým, písala o pašovaní cigariet. Začiatkom roku 2011 zisťovala informácie o tom, či sa v továrni Tara v Mojkovac v centrálnej časti Čiernej Hory a v jej skladisku v obci Donja Gorica vyrábajú a potom pašujú falošné značky cigariet. Následne o tom napísala niekoľko článkov, a keď sa prípadom začala zaoberať polícia a prokuratúra, začali chodiť vyhrážky.

Novinárka okrem iného napísala, že s týmito ilegálnymi aktivitami boli spojení pracovníci polície a Úradu pre národnú bezpečnosť.