Francúzske múzeum zistilo, že polovica vystavovaných diel sú falzifikáty

1355

Múzeum v juhofrancúzskom meste Elne zažíva ozajstnú katastrofu. Múzeum je venované dielam maliara Etienna Terrusa. Lenže pracovníci múzea nedávno zistili, že zo 140 jeho diel je 82 falzifikátov.

Múzeum pritom minulo za súbor Terrusových malieb, kresieb a ďalších diel pokrývajúcich 20 rokov jeho tvorby 160 tisíc euro. Ohromujúce je, že až donedávna nepanovali vôbec žiadne obavy o to, či nakúpená diela sú pravá. Záujem o túto problematiku zdvihol až historik Eric Forcada. Ten bol poverený, aby dohliadal na zbierky v čase, keď budova múzea prechádzala renováciou. Pri prehliadke jeho diel si všimol závažných nezrovnalostí. Na niektorých obrazoch boli totiž namaľované budovy, ktoré boli postavené až po Terrusovej smrti. Ako ich teda mohol maliar zachytiť na svojich plátnach?

To ale zďaleka nebolo všetko. „Autorov podpis na jednom obraze zmizol po tom, čo som cez neho prešiel bielou rukavicou,“ hovorí Forcada. Zjavne podpis nebol príliš starý a nepatril Terrusovi. Samotné prevedenie niektorých obrazov bolo hrubé a nezodpovedalo Terrusovej práci. Forcada získal silné podozrenie, že v zbierkach múzea je ohromné ​​množstvo falzifikátov. A to sa potvrdilo po tom, čo zbierku prezrel výbor expertov. Tí označili 82 diel za celkom jasný falzifikát.

Celou situáciou je šokované nielen vedenie múzea, ale aj predstavitelia mesta na čele so starostom Yvesom Braniolem, ktorý vyhlásil, že vynaloží všetko úsilie, aby pohnal na súd ľudí zodpovedný za podvod. „Etienne Terrus bol najväčší maliar z Elne. Bol súčasťou miestnej komunity, bol to skrátka náš maliar. Vedomie, že ľudia navštevovali naše múzeum a prezerali si kolekciu, kde bola väčšina diel podvrh, je veľmi zlé. Je to katastrofa pre našu obec. Ale nevzdáme to,“ povedal starosta Braniol.

Múzeum sa podľa všetkého stalo obeťou sofistikovaného podvodu. Ten mala na svedomí organizovaná skupina falšovateľov, ktorá sa na tento typ umeleckých podvrhov špecializuje. Múzeum už podalo žalobu na neznámeho páchateľa a dúfa, že polícii sa ho podarí veľmi rýchlo nájsť. Nezostáva, než nebohým pracovníkom múzea držať palce.