Cristiano Ronaldo verzus Antoine Griezmann. V nedeľu k Portugalsku do finále pribudlo Francúzko.

2596
Súperom Portugalska vo finále EURO 2016 budú futbalisti domáceho Francúzska, ktorí vo štvrtkovom semifinále v Marseille zvíťazili nad reprezentáciou Nemecka 2:0.
Dvojgólovým hrdinom zápasu dvoch gigantov bol najlepší kanonier turnaja Antoine Griezmann útočník Atletica Madrid, ktorý v nadstavenom čase prvého polčasu po ruke Bastiana Schweinsteigera poslal svoj tím premenenou jedenástkou do vedenia. Verdiktom rozhodcu zostali zaskočení nielen Nemci, ale aj domáci Francúzi. Bežal už nadstavený čas prvého polčasu semifinále majstrovstiev Európy. Francúzi zahrávali posledný rohový kop, situácia vyzerala nevinne, lopta preletela vzduchom,  ale rozhodca Nicola Rizzoli zrazu po bežnom súboji odpískal penaltu.
Nemec Schweinsteiger pritom loptu sotva viditeľne zasiahol rukou. Penalta bola veľmi prísna, navyše keď sa rozhodca predtým v dvoch sporných momentoch na druhej strane Francúzov rozhodol nepotrestať.
Penaltu bezpečne premenil Antoine Griezmann a domáci viedli 1:0. Griezmann v druhom polčase v 72. minúte pridal druhý gól, keď využil hrubú chybu Joshuu Kimmicha a zvýšil na 2:0.
Práve Griezmann je najväčšou superstar prebiehajúceho európskeho šampionátu. Najmä jeho zásluhou sa Francúzsko dostalo až do finále, v ktorom bude v nedeľu (o 21.00 hod. na Stade de France) čeliť Portugalsku.
Včera k štyrom gólom pridal ďalšie dva. V šiestich zápasoch dal šesť gólov. Je najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom turnaja. Suverénne. „Je to úspech celého tímu vrátane masérov, nie môj. Našou povinnosťou je vyhrať titul a urobiť ľuďom radosť,“ bránil sa prehnanej sláve po triumfe 2:0 v semifinále nad Nemeckom.
Vo Francúzsku pritom dlho nad ním kluby ohŕňali nos. Počul to, kamkoľvek prišiel ako chlapec na testy. Metz, Lyon, St. Étienne, Sochaux či Paríž St. Germain. „Si príliš malý, útly, cintľavý. Nechceme ťa. Nehodíš sa do nášho štýlu.“ Dnes národným hrdinom
ME vo futbale 2016 – semifinále:
/Stade Vélodrome, Marseille/

Nemecko – Francúzsko 0:2 (0:1)

Góly: 45.+ a 72. Griezmann (prvý z pok. kopu)
ŽK: 36. Can, 45.+ Schweinsteiger, 45.+ Özil, 50. Draxler – 43. Evra, 75. Kanté, rozhodovali: Rizzoli – Di Liberatore, Tonolini (všetci Tal.)
Nemecko: Neuer – Kimmich, J. Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector – Can (67. Götze), Schweinsteiger (79. Sané) – Özil, Kroos, Draxler – Th. Müller
Francúzsko: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Moussa Sissoko, Griezmann (90.+ Cabaye), Payet (71. Kanté) – Giroud (78. Gignac)

O zápase po zápase

Griezmann

Antoine Griezmann (útočník Francúzska, strelec 2 gólov): „Všetci sme veľmi šťastní. Poďakovanie patrí celému tímu. V Lige majstrov som nepremenil pokutový kop. Veľmi som to chcel napraviť. Celkovo sme dnes uspeli v defenzíve a podržal nás aj brankár. Čo sa týka počtu gólov, som ešte ďaleko za Platinim, ale chcem sa mu čo najviac priblížiť. Proti Portugalsku sa vo finále môže stať všetko. Je to finále a šance vidím 50 na 50.“
Manuel Neuer (brankár Nemecka): „Jediné, čo nás mrzí, je to, že sme nevyužili naše šance. Mali sme príležitosti na skórovanie, ale chýbalo nám šťastie. Nie je nič horšie, ako prehrať v zápase, v ktorom ide o postup do finále. Nechcem povedať, že sme boli lepší, ale výsledok 0:2 nie je férový. Premenená penalta bol kľúčový moment zápasu.“