proti policajnému násiliu na černochov. Polícia v súvislosti s útokom zatkla troch ľudí, z toho jednu ženu. Jedného z podozrivých obkľúčila v garážach v centre mesta. CNN po niekoľkých hodinách s odvolaním sa na políciu oznámila, že je mŕtvy. Motív streľby je zatiaľ neznámy. Predpokladá sa, že ide o rasistický útok zo strany Afroameričanov.
Policia Dallas 4

Vyjadrenie amerického prezidenta
Barack Obama

Útok v Dallase bol brutálny, chladnokrvne naplánovaný a opovrhnutia hodný a nemožno ho ničím ospravedlniť, povedal americký prezident Barack Obama vo Varšave, kde popoludní začne summit Severoatlantickej aliancie. Pripomenul ale, že zatiaľ nie sú známe všetky fakty, a dodal, že už hovoril so starostom Dallasu, ponúkol mu pomoc a vyjadril sústrasť. Obama je tiež presvedčený, že páchatelia „nezmyselného“ útoku stanú pred americkým súdom.
Strelci pálili po policajtoch z vyvýšených miest v budovách. Dallaský policajný šéf David Brown povedal, že nie je isté, či sa policajtom podarilo zadržať všetkých podozrivých. Polícia centrum mesta uzavrela a upozornila ľudí, ktorí tam pracujú, aby zostali doma.
Bezpečnostné zložky pátrali tiež po nastražených výbušninách, ktorými hrozil podozrivý, ktorého policajti obkľúčili v garážach. Podľa policajnej hovorkyne sa ale zatiaľ žiadne nenašli.
Policia Dallas 2
Niektoré americké médiá tvrdia, že podozrivý z garáže, ktorý po policajtoch pálil a kričal, že „koniec sa blíži“, sa po niekoľkých hodinách policajného obliehania sám zastrelil.
Najhorší útok od 11. septembra
Koľko ostreľovačov po policajtoch pálilo, nie je doteraz jasné, podľa vyšetrovateľov ale boli najmenej dvaja. V súvislosti s útokom boli zatknutí dvaja muži, ktorí z miesta incidentu odchádzali v aute, a jednu ženu policajti zatkli na ulici, uviedla CNN. Podľa tejto stanice ide o najhorší útok na policajtov od atentátov z 11. septembra 2001.
Podľa agentúry AP bola pri streľba tiež zranená jedna civilistka, ktorú útočník zasiahol do lýtka. Žena, ktorá už sa v nemocnici podrobila operácii, sa podľa svedkyne snažila po vypuknutí paľby chrániť svojich synov, s ktorými prišla na demonštráciu.

V Dallase sa rovnako ako na ďalších miestach USA konali demonštrácie v súvislosti so zastrelením dvoch černochov pri policajných kontrolách v minulých dvoch dňoch. Protest bol podľa televízie CNN úplne pokojný až do chvíle, než sa ozvali prvé výstrely. K tomu došlo vo štvrtok okolo 20:45 miestneho času (v piatok 3:45 SELČ).

Na mieste sú pyrotechnici

Podľa agentúry Reuters sa jeden z podozrivých prihlásil polícii sám, druhý sa vzdal po tom, čo bol obkľúčený v podzemných garážach v centre Dallasu. Policajti u neho zároveň zaistili podozrivý predmet, ktorý preskúmali pyrotechnici.

Federálne ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok začalo vyšetrovanie smrti černochov v Minnesote a v Louisiane, ktorí zomreli pri zásahoch polície. V Minnesote bol niekoľkými výstrelmi pri bežnej dopravnej kontrole v stredu zabitý Philand Castile, ktorého policajti zastavili kvôli rozbitému svetlu. K veľkému pobúrenie verejnosti prispelo živé video zo zásahu, ktoré jeho priateľka umiestnila na facebook. Prístup policajtov odsúdil Minnesotskej guvernér, ktorý ho označil za rasistický.

V Louisiane o deň skôr zomrel Alton Sterling, ktorého polícia kontrolovala na základe anonymného oznámenia, že má pri sebe zbraň.