Zviazané ženské telo v chladničke objavil v kalifornskom prístave Holt v marci 1995 vydesený hľadač plechoviek. S prípadom, ktorý kriminalisti označujú ako „dáma v chladničke“, si polícia 28 rokov nevedela rady. K posunu došlo až koncom februára, kedy bola pomocou DNA odhalená totožnosť zavraždenej ženy. Po vrahovi policajti stále pátrajú.

Na hľadanie plechoviek a fliaš zrejme už nikdy nezabudne Američan, ktorý sa v marci 1995 vydal k prístavu Holt v Kalifornii. Vo vode si všimol napoly ponorené chladničky. Keď zistil čo je vo vnútri, urýchlene volal políciu. Tá v útrobách spotrebiča objavila zviazané ženské telo zabalené v deke. Ostatky sa v chladničke rozkladali niekoľko mesiacov.

Koroner vtedy určil ako príčinu úmrtia ranu tupým predmetom. V tom čase sa špekulovalo aj nad tým, že sa zosnulá žena mohla stať obeťou neslávne známeho sériového vraha Terryho Pedera Rasmussena. Ten v priebehu rokov zabil naprieč Spojenými štátmi šesť ľudí.

Zmiznutie Tary Calico zostáva nevyriešené

 Ťažké obdobie pred  smrťou 

S prípadom sa kriminalistom nedarilo pohnúť dlhé roky, aj preto, že u seba žena nemala žiadny preukaz totožnosti a nikto po nej nepátral. Zvrat nastal po dlhých dvadsiatich ôsmich rokoch, keď polícia za pomoci analýzy DNA a genealogického výskumu určila, že zosnulou je vtedy dvadsaťdeväťročná Amanda Lynnová Schumannová Dezaová.

Američanka si pred smrťou, ku ktorej došlo zrejme na jeseň roku 1994, prechádzala ťažkým obdobím. Bola odlúčená od manžela, s ktorým mala tri deti. V tom čase sa pohybovala v okolí miest Oakley, Delta a Napa. V poslednom spomínanom bola preukázateľne videná naposledy v jednom z bytových komplexov. Tam odišla s mužom, ktorého totožnosť polícia nepozná.

Osemnásťročný študent rozlúskol 57 rokov starú vraždu dievčatka, ktorú našli zviazanú šnúrkami

 Odmena za informácie o  vrahovi 

Patrick Withrow, šerif z okresu San Joaquin, koncom februára na tlačovej konferencii uviedol, že jeho tím bude pokračovať v hľadaní spravodlivosti. „Vrátili sme tej žene meno. Teraz chceme využiť tento čas a vrátiť aj jej príbeh,“ povedal podľa denníka Mirror Withrow.

Vraha Lindy († 11) vypátrali po 46 rokoch! Pomohlo im k tomu DNA

Aj keď polícia totožnosť „dámy v chladničke“ pozná, má málo informácií o tom, aký život viedla žena pred vraždou. Za poskytnutie informácií vedúcich k zatknutiu a odsúdeniu kohokoľvek zodpovedného za vraždu vypísala organizácia CrimeStoppers odmenu vo výške 10 000 dolárov. „Dúfame, že Amandu niekto spozná, spomenie si a osloví nás,“ doplnila poručníčka Linda Jimenezová.